GoodAir

Smog Warszawa - mapa, dziś, pomiar

Legenda Bardzo dobry Dobry Dostateczny Umiarkowany Zły Bardzo Zły Brak indeksu

Jakość powietrza Warszawa - mapa, dziś, pomiar

Warszawa – miasto położone w środkowo-wschodniej części Polski. Stanowi największą metropolię w kraju nie tylko pod względem liczby zamieszkujących mieszkańców, ale także powierzchni. Można ją porównać do serca Polski, ponieważ jest ważnym ośrodkiem kulturalnym, gospodarczym i naukowym.

Co warto zobaczyć w Warszawie? Co można zobaczyć w mieście? Obowiązkowymi przystankami są Łazienki Królewskie, Pałac Kultury i Nauki, Ogród Saski oraz Rynek Starego Miasta. Warto także postawić na bardziej oryginalne miejsca, takie jak przepiękny ogród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. To także miasto narodzin znanej firmy E.Wedel produkującej czekoladki i cukierki.
Mieszkasz w Warszawie albo wybierasz się do tego miasta? Chcesz wiedzieć, jaki jest stan powietrza w Warszawie? Czy nie ma smogu lub czy powietrze nie jest zanieczyszczone? Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy wszystkie najpotrzebniejsze informacje.

Mapa jakości powietrza w Warszawie

Jakość powietrza w Warszawie należy do jednych z najgorszych w Polsce. Powietrze w Warszawie pełne jest pyłów PM 10 i PM 2,5. Najważniejsze źródło smogu w stolicy stanowi niska emisja, dostarczana do powierza z „pomocą” mieszkańców palących niskiej jakości węglem oraz śmieciami w domowych kotłowniach i kominkach a także samochody, szczególnie z silnikami diesla. Warszawa jest jednym z 24 miast, w których średnioroczne dopuszczalne stężenie pyłów PM 10 jest przekroczone. Sięga ono 41 µg/m3 (dane z 2016 roku), przy czym dopuszczalna norma wynosi do 40 µg/m3.

Smog w Warszawie? Zastanawiasz się, czy w stolicy dokonywany jest pomiar stanu zanieczyszczenia powietrza? Otóż w Warszawie istnieje kilka stacji pomiaru poziomu zanieczyszczeń, m.in. przy ulicy Anieli Krzywoń, Podleśnej, Niepodległości, Kondratowicza, Wokalnej i Tołstoja.
Rekordowy poziom smogu w mieście odnotowano 5 marca 2018 roku. Na stacji pomiarowej przy ulicy Marszałkowskiej koncentracja pyłów PM 10 wynosiła 585 µg/m3, co oznacza 11-krotne przekroczenie normy. Przy takim stężeniu pyłów człowiek wdycha tyle benzo[a]pirenu, co przy wypaleniu 721,9 papierosów w jeden dzień.

Pomiar smogu w Warszawie

W stolicy oprócz smogu pochodzącego z niskiej emisji można również mówić o smogu typu Los Angeles, czyli smogu fotochemicznym występującym głównie w okresach dużego natężenia ruchu samochodowego. Ponadto Warszawa od kilkunastu lat uważana jest za „cichą” stolicę smogu. Dlaczego? Organizacje pozarządowe działające na jej terenie podejmują próby nagłośnienia zanieczyszczenia powietrza w stolicy i występującego smogu. Jednak większość ludzi uważa, że smog występuje jedynie na południu naszego kraju.

W ramach walki ze smogiem Warszawa podjęła następujące działania: dotacje na ekologiczne inwestycje, systematyczne kontrole pieców i wymianę taboru komunikacji miejskiej. W grudniu 2015 roku Rada Miejska podjęła uchwałę „Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla m.st. Warszawy”, która ma zapewnić redukcję emisji szkodliwego dwutlenku węgla i poprawić efektywność energetyczną, co pomoże w poprawie jakości powietrza. Na jej podstawie wprowadzono procedurę informowania mieszkańców o pogarszającej się jakości powietrza. Ostrzeżenie wydawane jest w przypadku pojawienia się prognoz przekroczenia dobowego stężenia pyłu PM 10 ponad 100 µg/m3. W takiej sytuacji ratusz wydaje ostrzeżenia, w których zaleca korzystanie z darmowej komunikacji miejskiej zamiast prywatnych samochodów. Ponadto dla osób starszych, kobiet w ciąży i dzieci nie poleca się wychodzenia z domu. Dodatkowo utworzono Warszawski Indeks Powietrza pokazujący aktualne i prognozowane zanieczyszczenie powietrza oraz zalecenia.

Poprawę mają przynieść także dotacje na inwestycje dotyczące montażu urządzeń umożliwiających wykorzystanie źródeł energii odnawialnej. W 2017 ekodotacje wyniosły niemalże 15 mln zł. Warszawa stawia także na niskoemisyjny transport i duża część taboru autobusowego to pojazdy, które spełniają normy Euro4 i wyższe. Ponadto promowane są zachowania proekologiczne. Przede wszystkim, co cieszy, rośnie świadomość ekologiczna mieszkańców. W 2017 roku straż miejska otrzymała 8,5 tys. zawiadomień dotyczących możliwości spalania śmieci w piecu.

Sprawdź stan powietrza w pozostałych miastach