GoodAir

Smog Radom - mapa, dziś, pomiar

Legenda Bardzo dobry Dobry Dostateczny Umiarkowany Zły Bardzo Zły Brak indeksu

Jakość powietrza Radom - mapa, dziś, pomiar

Radom – niepozorne miasto w województwie mazowieckim, drugie pod względem liczebności mieszkańców. Zachwyci ono zarówno miłośników samolotów, jak i fanów muzyki. Wizytówkę miasta stanowi międzynarodowy pokaz lotniczy Radom Air Show. Miasto znane jest także z Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego oraz Radomskiego Festiwalu Jazzowego. Będąc w tym mieście, warto zobaczyć Muzeum Wsi Radomskiej oraz Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Radom jest rodzinnym miastem wielu popularnych zespołów muzycznych, m.in.: Iry, Szymona Wydry i Carpe Diem, KęKę.

Mieszkasz w Radomiu, a może planujesz odwiedzić to miasto? Super, jednak nie zapomnij zapoznać się z poziomem zanieczyszczeń powietrza. Szukasz informacji na temat: stan powietrza Radom, smog Radom, zanieczyszczenie powietrza Radom? Przygotowaliśmy dla Ciebie garść najważniejszych informacji.

Mapa jakości powietrza w Radomiu

Stan powietrza w Radomiu jest niezadowalający. W powietrzu zawieszone jest dużo pyłów PM 10 i PM 2,5, których źródło stanowią gospodarstwa domowe spalające węgiel niskiej jakości i odpady oraz komunikacja samochodowa.

Zastanawiasz się, czy zanieczyszczenie powietrza w Radomiu jest w jakiś sposób mierzone? Naturalnie, w mieście działa kilka stacji pomiaru, m.in. przy ulicy 25 Czerwca, Hallera, Tochtermana. W Radomiu rekordowe stężenie smogu zanotowano kilka razy. Przykładowo 6 stycznia 2018 roku poziom pyłów PM 2,5 wynosiło 251 µg/m3, czyli 1004% normy. Z kolei stężenie pyłów PM 10 wynosiło 432 µg/m3, czyli 864% normy. Przy takim stężeniu pyłów mieszkańcy wdychają tyle groźnego dla organizmu benzo[a]pirenu, co przy wypaleniu 533,1 papierosów w jeden dzień.

Pomiar smogu w Radomiu

Walka miasta ze smogiem koncentruje się głównie na: ekodotacjach, kontrolach i zwiększaniu świadomości ekologicznej mieszkańców. Przede wszystkim konieczne jest ograniczenie niskiej emisji. W związku z tym celem w 2017 roku władze przeznaczyły 1,5 mln na dotacje na wymianę pieców węglowych na ekologiczne. Dodatkowe poprawie stanu powietrza mają służyć ekokontrole przeprowadzane przez strażników miejskich, których celem jest wykrycie i ukaranie gospodarstw domowych zużywających szkodliwe materiały do spalania w piecach. Przeprowadzane są zarówno wyrywkowe kontrole, jak i na wnioski zgłaszane przez mieszkańców. Ponadto na Mazowszu od listopada 2017 roku obowiązuje uchwała antysmogowa. Zakłada ona od lipca 2018 roku niemożność palenia węgla brunatnego i kamiennego w sypkiej postaci w piecach i kominkach. W Radomiu realizowana jest również akcja „Oddychać po ludzku w Radomiu”. Podejmowane działania są nadal niewystarczające.

Sprawdź stan powietrza w pozostałych miastach