GoodAir

Smog Bielsko-Biała - mapa, dziś, pomiar

Legenda Bardzo dobry Dobry Dostateczny Umiarkowany Zły Bardzo Zły Brak indeksu

Stan powietrza Bielsko-Biała - mapa, dziś, pomiar

Bielsko-Biała to miasto na południu Polski, położone niejako u stóp Beskidów. Urokliwe miejsce w województwie śląskim, nazywane często „małym Wiedniem”. Posiada cztery rynki, a więc Rynek, plac Bolesława Chrobrego, plac Wolności i plac Wojska Polskiego. Będąc w Bielsku-Białej trzeba zobaczyć Kamienicę pod Żabami, Zamek Książąt Sułkowskich oraz jedyny w kraju pomnik Marcina Lutra. Bielsko-Biała to miejsce narodzin kultowego Bolka i Lolka, Baltazara Gąbki oraz Reksia. Aglomeracja nazywana jest również „śląskim Manchesterem” ze względu na doskonały rozwój przemysłu samochodowego, włókienniczego i metalurgicznego.

Wybierasz się do tego miasta, a może jesteś jego mieszkańcem? Koniecznie zapoznaj się ze stanem powietrza. Szukasz informacji na temat: stan powietrza Bielsko-Biała, smog Bielsko-Biała, zanieczyszczenie powietrza Bielsko-Biała? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka ważnych informacji.

Mapa jakości powietrza w Bielsku-Białej

Stan powietrza w Bielsku-Białej pozostawia wiele do życzenia ze względu na zanieczyszczenie pyłami PM 10 i PM 2,5. Główne źródło smogu w mieście stanowi niska emisja z domków jednorodzinnych oraz lokalna komunikacja. Zanieczyszczeniom sprzyja także gęsta zabudowa, która utrudnia naturalne przewietrzanie. Jednak problem stanowi także niejako „import” smogu z pobliskich okolic, a także Czech ze względu na kierunek wiatru.

Pomiar smogu w Bielsku-Białej

Smog w Bielsku-Białej? Zastanawiasz się, czy w mieście działają stacje pomiaru poziomu zanieczyszczeń? Oczywiście, że tak, m.in. przy ulicy Partyzantów, Sternicza, Kossak-Szczuckiej. Bielsko-Biała zajmuje także 15 miejsce (dane z maja 2018 roku) w raporcie Światowej Organizacji Zdrowia przedstawiającym 50 miast z największym zanieczyszczeniem powietrzem w Unii Europejskiej.
Rekordowy poziom smogu w mieście odnotowano kilka razy. 18 lutego 2018 roku stężenie pyłów PM 2,5 wynosiło 95,06 µg/m3. Z kolei 21 stycznia 2015 roku stężenie pyłów PM 10 wynosiło 119 µg/m3. Przy takim poziomie pyłów człowiek wdycha tyle rakotwórczego benzo[a]pirenu, co przy wypaleniu 146,8 papierosów w jeden dzień.

Organizacje pozarządowe działające w mieście podejmują próby nagłośnienia stanu zanieczyszczenia powietrza. W wyniku tych działań powstał fanpage Bielski Alarm Smogowy. Od 2007 roku w aglomeracji działa „Program ochrony powietrza atmosferycznego w zakresie ograniczenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery miasta Bielska-Białej z budynków mieszkalnych”. W ramach walki ze smogiem władze Bielsko-Białej podjęły decyzję o przyłączeniu budynków w centrum miasta do sieci ciepłowniczej. Poprawę mają przynieść także ekodotacje przeznaczone na wymianę starych, nieefektywnych pieców na nowoczesne i ekologiczne oraz instalację kolektorów słonecznych. W Bielsku-Białej prowadzone są także działania informacyjno-edukacyjne w ramach kampanii „Mogę! Zatrzymać SMOG”.

Sprawdź stan powietrza w pozostałych miastach