GoodAir

Smog Siedlce - mapa, dziś, pomiar

Legenda Bardzo dobry Dobry Dostateczny Umiarkowany Zły Bardzo Zły Brak indeksu

Jakość powietrza Siedlce - mapa, dziś, pomiar

Siedlce – przepiękne miasto w województwie mazowieckim, położone pomiędzy rzeką Helenką i Muchawką. Co trzeba zobaczyć w mieście? Ratusz miejski, nazywany Jackiem, Pałac Ogińskich oraz Lapidarium. Wart wstąpić na jedną z imprez odbywających się na tej ziemi, np. Jarmark św. Stanisława, Festiwal Malwy, Dni Siedlec, Rock Open Air Festival, Mrowisko. Złot Pojazdów Zabytkowych czy Międzynarodowy Festiwal Standardów Jazzowych.

Mieszkasz w Siedlcach, a może wybierasz się do rodziny lub przyjaciół do tego miasta? Szukasz informacji na temat: stan powietrza Siedlce, smog Siedlce, zanieczyszczenie powietrza Siedlce? Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy wszystkie najpotrzebniejsze informacje.

Mapa jakości powietrza w Siedlcach

Stan powietrza w Siedlcach nie należy do najlepszych. Zanieczyszczone jest ono szkodliwymi pyłami PM 10 i PM 2,5. Ich główne źródła to gospodarstwa domowe spalające węgiel najniższej jakości, śmieci oraz transport samochodowy. Zanieczyszczenie powietrza w Siedlcach mierzone jest stacji pomiaru przy ulicy Konarskiego. Niestety Siedlce to jedno z najbardziej zanieczyszczonych smogiem miast we wschodniej części Polski.

W ostatnich latach miasto reklamowało się jako miejsce przyjazne środowisku. Czy na pewno tak jest? Rekordowe stężenie smogu odnotowano w Siedlcach kilka razy. Przykładowo 26 stycznia 2013 roku stężenie PM 10 wynosiło 209 µg/m3, a 10 lutego 2013 roku – 228 µg/m3. Przy takiej koncentracji pyłów mieszkaniec miasta wdycha tyle benzo[a]pirenu, co przy wypaleniu 281,3 papierosów w jeden dzień.

Pomiar smogu w Siedlcach

Główne działania miasta związane z walką ze smogiem to: dotacje do ekologicznych pieców, kontrole i edukacja ekologiczna. W Siedlcach, jak na terenie całego województwa mazowieckiego, obowiązuje Uchwała antysmogowa dla Mazowsza. Precyzuje ona jakie piece i opały mogą być stosowane. Od 1 lipca 2018 roku na tym terenie obowiązuje zakaz spalania mułu, fotokoncentratów węglowych oraz sypkiej postaci węgla kamiennego. Dodatkowo piece węglowe i drzewne, które nie spełniają wymogów klasy 3, 4 i 5 muszą zostać wymienione do końca 2022 roku. Mieszkańcy Siedlec mogą ubiegać się o dofinansowanie wymiany kotła węglowego, ale jedynie na inne paliwo lub energię odnawialną. Miasto zainwestowało również nie tylko w modernizację miejskiej ciepłowni, ale także docieplenie budynków użyteczności publicznej oraz podłączenie ich do miejskiej sieci. Ponadto kontrole straży miejskiej służą nadzorowaniu czym mieszkańcy, palą w piecach. Funkcjonariusze zostali wyposażeni w urządzenia badające skład popiołu.

Sprawdź stan powietrza w pozostałych miastach