GoodAir

Smog Otwock - mapa, dziś, pomiar

Legenda Bardzo dobry Dobry Dostateczny Umiarkowany Zły Bardzo Zły Brak indeksu

Jakość powietrza Otwock - mapa, dziś, pomiar

Otwock – miasto w województwie mazowieckim, położone na południowy-wschód od Warszawy. W dawnych czasach był miejscowością uzdrowiskowo-sanatoryjną. Podczas jednego z pobytu w otwockim sanatorium, Kornel Makuszyński wymyślił najbardziej znanego kozła. To właśnie tutaj swoją przygodę z wędrówką do Pacanowa zaczął Koziołek Matołek. Do miasta warto przyjechać z rowerem i na tym sprzęcie poznać jego zakamarki. To także doskonałe miejsce dla miłośników kajakarstwa. Wizytówkę miasta stanowią pierogi z nadzieniem orzechowym – po prostu grzech ich nie spróbować. Będąc w tym ośrodku, trzeba zobaczyć Obserwatorium magnetyzmu ziemskiego, kasyno z lat 30. XX wieku oraz Ratusz powstały w latach 20. XX wieku.

Mieszkasz w Otwocku, a może wybierasz się do tego miasta? Super, nie zapomnij zapoznać się ze stanem zanieczyszczeń powietrza. Szukasz informacji na temat: stan powietrza Otwock, smog Otwock, zanieczyszczenie powietrza Otwock? Dobrze trafiłeś/aś, przygotowaliśmy najważniejsze informacje.

Mapa jakości powietrza w Otwocku

Stan powietrza w Otwocku jest zły ze względu na zanieczyszczenie szkodliwymi pyłami PM 10 i PM 2,5. Główne źródło zanieczyszczeń stanowi niska emisja wytwarzana przez gospodarstwa domowe, które spalają węgiel niskiej jakości i odpady. Zanieczyszczenie powietrza w Otwocku mierzone jest tylko w jednej stacji pomiaru umiejscowionej przy ulicy Brzozowej.

Rekordowy poziom smogu w Otwocku odnotowano wiele razy. Przykładowo 8 stycznia 2017 roku stężenie pyłów PM 2,5 wynosiło 477 µg/m3, co oznacza prawie 20-krotne przekroczenie dopuszczalnej normy. Z kolei 15 lutego 2017 roku koncentracja pyłów PM 10 wynosiła 230 µg/m3. Przy takim poziomie pyłów mieszkańcy wdychają tyle niebezpiecznego benzo[a]pirenu, co przy wypaleniu 283,8 papierosów w jeden dzień. Otwock w 2014 roku należał do 15 miast, w których zostało przekroczone średnioroczne dopuszczalne stężenie benzo[a]pirenu. Wynosiło ono 8,0 ng/ m3, przy dozwolonym stężeniu 1 ng/ m3. Z kolei w 2018 roku zajął 36 miejsce w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej.

Pomiar smogu w Otwocku

Walka miasta ze smogiem koncentruje się na dotacjach do wymiany pieców na ekologiczne ogrzewanie. W 2017 roku straż miejska przeprowadziła 530 kontroli materiałów spalanych w piecach i wystawiła jeden mandat. Lokalne organizacje pozarządowe alarmują mieszkańców o szkodliwości smogu i próbują zwiększyć ich świadomość ekologiczną. Mieszkańcy mogą śledzić stan jakości powietrza na fanpage’u Otwocki Alarm Smogowy. Podejmowane działania nie przynoszą rozwiązania problemu smogu, są zbyt chaotyczne i nieliczne. Smog w mieście widać gołym okiem, niestety nie widać pomysłów na jego zniwelowanie.

Sprawdź stan powietrza w pozostałych miastach