Smog Kraków
Sprawdź jakość powietrza i zanieczyszczenie

Legenda Bardzo dobry Dobry Umiarkowany Dostateczny Zły Bardzo Zły Brak indeksu

Jakość powietrza Kraków

Kraków, nazywany miastem legendarnych królów to piękne, zabytkowe miejsce. Można porównać go do turystycznej stolicy naszego kraju. Warto odwiedzić to miasto, żeby przenieść się w czasie i poczuć starodawny klimat. Niepowtarzalną atmosferę tworzą zabytkowe budowle, wąskie uliczki, Krakowski Kazimierz i odgrywany co godzinę hejnał. To miejsce, w którym historia łączy się z nowoczesnością. W mieście obowiązkowo trzeba zobaczyć Bazylikę Mariacką, Sukiennice, Wawel, ale warto także odwiedzić Muzeum Bursztynu czy podziemia Rynku.

Jakość powietrza w Krakowie

Do 1609 roku Kraków był stolicą naszego kraju, a od kilku lat jest bezapelacyjną stolicą smogu. Mieszkasz w tym mieście albo planujesz wybrać się na wycieczkę do niego? Chcesz wiedzieć, jaki jest stan powietrza w Krakowie? Czy powietrze nie jest zanieczyszczone smogiem? Szukasz wiadomości na temat: zanieczyszczenie powietrza Kraków? Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy najważniejsze informacje.

Jakość powietrza w Krakowie należy do najgorszych w całej Polsce. W mieście krąży opinia, że powietrze jest dobre, jedynie trzeba je dokładnie pogryźć. W dni o największym zanieczyszczeniu powietrza można nie tylko poczuć smog, ale także go zobaczyć.

Smog Kraków

Kumulacji zanieczyszczeń w tym mieście służy jego położenie w tzw. niecce oraz duża liczba bezwietrznych dni w ciągu roku, a także zabudowanie kanałów przewietrzania. Największy problem pojawia się w sezonie grzewczym, kiedy użytkownicy pieców palą węglem niskiej jakości, a czasami nawet śmieciami. W mieście jest wysokie stężenie niebezpiecznych pyłów PM 10 i PM 2,5. Kraków jest liderem wśród 24 miast, w którym zostało przekroczone dopuszczalne średnioroczne stężenie pyłów PM 10. W tej aglomeracji sięga ono 56,7 µg/m3 (wedle danych z 2016 roku), przy dopuszczalnym stężeniu do 40 µg/m3.

Smog w Krakowie, a dokładniej jego poziom mierzony jest w kilku stacjach pomiaru, m.in. przy ulicy Krasińskiego, Bujaka, Bulwarowej, Dietla oraz przy osiedlu Piastów, Wadów i Złotym Rogu. Rekordowy poziom smogu w stolicy województwa małopolskiego odnotowano w wiele razy. Przykładowo 30 stycznia 2017 roku przy stacji Kurdwanów stężenie PM 10 siegnęło 413 µg/m3. Z kolei 23 stycznia 2016 roku poziom tych pyłów przy alei Krasickiego wynosił 494 µg/m3, co oznacza 10-krotne przekroczenie normy. Przy takim stężeniu pyłów mieszkańcy wdychają tyle rakotwórczego benzo[a]pirenu, co przy wypaleniu 609,6 papierosów w jeden dzień. W mieście stężenie pyłów PM 10, powyżej dopuszczalnego dobowego poziomu powyżej 50 µg/m3 utrzymuje się aż przez 165 dni w roku (przy dopuszczalnej normie 35 dni).

Statystyki są przerażające, gdyż co roku jako następstwo zanieczyszczonego powietrza, umiera za wcześnie aż 400 mieszkańców Krakowa. Największe stężenie zanieczyszczeń przypada oczywiście w sezonie grzewczym, od października do kwietna, co nie oznacza, że w miesiącach letnich nie ma problemu. Miasto podejmuje różne działania związane z walką ze smogiem, lecz nie przynoszą one pożądanych skutków. Mieszkańcy Krakowa w dniach maksymalnego stężenia pyłów zawieszonych mają możliwość podróżowania darmową komunikacją publiczną. Z kolei Uchwała antysmogowa dla Małopolski zobowiązuje do wymiany starych kotłów węglowych. Krakowianie mogą skorzystać z ekodotacji na ten cel. Co ważne, od 2019 roku w życie wejdzie całkowity zakaz palenia w piecach węglem i drewnem. Ponadto mieszkańcy mogą korzystać z aplikacji „Powietrze Kraków” i przesłać do straży miejskiej zdjęcia dymiących się kominów. W 2017 roku strażnicy miejscy przeprowadzili 5 tysięcy kontroli, podczas których stwierdzili 87 nieprawidłowości i nałożyli 54 mandaty. W grudniu 2012 roku powstał Krakowski Alarm Smogowy.

Sprawdź stan powietrza w pozostałych miastach