GoodAir

Smog Nowa Ruda- mapa, dziś, pomiar

Legenda Bardzo dobry Dobry Dostateczny Umiarkowany Zły Bardzo Zły Brak indeksu

Jakość powietrza Nowa Ruda- mapa, dziś, pomiar

Nowa Ruda – miasto położone w województwie dolnośląskim, powstałe w XIII wieku. Zachwyca nie tylko pobliskimi górskimi szczytami, ale także przepięknymi zabytkami. Warto wymienić przede wszystkim dwór górny z XVII wieku i przebudowany w wieku XIX oraz pałac przy Piłsudskiego. Dodatkową atrakcją mogą być domy tkaczy z XVIII i XIX wieku oraz ratusz. Koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum Górnictwa oferujące podziemną trasę i kolejkę górniczą. W Nowej Rudzie przy Urzędzie Skarbowym można podziwiać również czarną sosnę – drzewo raczej niespotykana na tych terenach. Z miastem związane są słane osoby, np. Krzysztof Tyniec, Robert Więckiewicz, Edyta Gepert i Olga Tokarczuk. Nowa ruda zachwyci zarówno miłośników górskich wędrówek, jak i zwiedzania dawnych zabytków.

Mieszkasz w Nowej Rudzie, a może zdecydowałeś się odwiedzić to miasto? Chcesz wiedzieć jaki jest poziom zanieczyszczeń powietrza. Szukasz informacji na temat: stan powietrza Nowa Ruda, smog Nowa Ruda, zanieczyszczenie powietrza Nowa Ruda? Dobrze trafiłeś/Aś, u nas przeczytasz najważniejsze informacje.

Mapa jakości powietrza w Nowej Rudzie

Obecnie jakość powietrza Nowa Ruda ma dobry, ale jest okres, w którym to normalne. Zdecydowanie gorzej jest w rejonie października i listopada i aż do marca, a czasem kwietnia. Wszystko zależy od tego, jak mroźna jest zima. To właśnie wydzieliny paliw stałych z gospodarstw domowych są największym problemem Nowej Rudy obecnie, choć powietrze jest ciężkie wciąż po kopalniach, które działały tu jeszcze kilkanaście lat temu.

Dużym problemem jest zarówno stężenie benzo(a)pirenu, jak i ogólnych pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5. Benzo(a)piren średnio występuje tu w stężeniu 11,4 ng/m3, co sprawia, że jest o 10,4 ng/m3 wyższe niż unijne normy. Z kolei w przypadku stężenia pyłów PM10 zanieczyszczenie powietrza w Nowej Rudzie jest na granicy i w minionym roku wyniosło 42,8 przy normie do 40 ng/m3.

W mieście znajduje się stacja Głównej Inspekcji Ochrony Środowiska przy ulicy Jeziornej. Bada ona nie tylko automatycznie występowanie w powietrzu tlenków ozonu, tlenków azotu lub tlenków węgla, ale także ręcznie benzo(a)piren czy obecność pyłu PM2,5 w powietrzu.

Pomiar smogu w Nowej Rudzie

Smog w Nowej Rudzie jest na dość wysokim poziomie. Jest to miejsce bardziej zanieczyszczone, stąd zostało objęte restrykcyjnymi przepisami ekoprojektu. W jego myśl do 2024 roku wszystkie piece w gospodarstwach domowych muszą spełniać normy przynajmniej poziomu III, a cztery lata później województwo ma wprowadzić zakaz palenia paliwami stałymi przez te gospodarstwa.

Warto więc zauważyć, że smog w Nowej Rudzie jest problemem poważnym, ale czasowym. Warto sprawdzać poziom zanieczyszczenia powietrza oraz szukać okresów, w których powietrze jest czystsze (okres letni). Panuje tu bowiem typowy smog londyński.

Sprawdź stan powietrza w pozostałych miastach