Konin to miasto w środkowej Polsce, w województwie wielkopolskim, położone w Dolinie Konińskiej nad Wartą. Do dziś w bezpośrednim sąsiedztwie miasta znajduje się ważny węzeł komunikacyjny – łączący północ kraju z południem oraz wschodnią część z zachodnią. O tym, że przez Konin zawsze przebiegały ważne szlaki handlowe świadczy wznoszący się w dawnym centrum miasta słup drogowy z XII wieku, wyznaczający niegdyś połowę drogi między Kaliszem a Kruszwicą – leżącymi na historycznym Szlaku Bursztynowym.
W Konienie poza wspomnianym już najstarszym słupem drogowym warto zobaczyć, zabytkowy ratusz, dworek konińskiej pisarki Zofii Urbanowskiej oraz gotyckie kościoły św. Bartłomieja czy św. Andrzeja Apostoła.
Mieszkasz lub wybierasz się do tego miasta? Poniżej znajdziesz niezbędne informacje o stanie powietrza i poziomie smogu w Koninie.
Stan powietrza w Koninie pogarsza się w okresie jesienno zimowym, szczególnie kiedy pojawiają się pierwsze mrozy, a mieszkańcy zaczynaja intensywnie ogrzewać swoje domy. W tym czasie stacja pomiarowa przy ulicy Wyszyńskiego regularnie odnotowuje przekroczenia dopuszczalnych norm dla pyłów PM 10 i PM 2,5.
Smog w Koninie jak w wielu innych miastach stanowi ważny problem, dla mieszkańców oraz lokalnych władz. W celu poprawy jakości powietrza Konin wdrożył w 2018 roku uchwały antysmogowe, zakazujące stosowania najgorszej jakości paliw stałych, np. bardzo drobnego miału, węgla brunatnego czy flotokoncentratu. Dla mieszkańców istnieje możliwość otrzymania z budżetu Miasta Konina 70% dotacji celowej na dofinansowanie kosztów wymiany istniejącego systemu ogrzewania zasilanego tradycyjnymi piecami na ogrzewanie gazowe, elektryczne lub miejskie. Im większa będzie ilość zlikwidowanych starych pieców tym zanieczyszczenie powietrza w Koninie będzie niższe.