Jelenia Góra to miasto położone w województwie dolnośląskim w kotlinie śródgórskiej, nad rzeką Bóbr. Jest jednym z najważniejszych ośrodków wypoczynkowych w Sudetach polskich, dlatego tak duże znaczenie może mieć obecność smogu w Jeleniej Górze. Jest czwartym pod względem ludności miastem w województwie. Jest stolicą aglomeracji, która jest najchętniej odwiedzana przez Polaków i zagranicznych gości w Sudetach – wraz ze Szklarską Porębą oraz Karpaczem.
Miastem Jelenia Góra stała się w 1281 roku po nadaniach praw. Miasto od początku bardzo prężnie się rozwijało. Przez wiele lat było pod panowaniem książąt jaworsko-świdnickich, ale pod koniec XIV wieku przeszło do rąk czeskich. Na praskim tronie zasiadali wówczas Jagiellonowie i przyznali Jeleniej Górze szeroką autonomię. Miasto rozwijało się więc nadal, a proces ten przerwała wojna trzydziestoletnia. Wówczas to wszystkie wieże uległy spaleniu.
Po odbudowie Jelenia Góra stała się jednym z najbogatszych miast Śląska, głównie za sprawą przemysłu i handlu. Pojawiła się tu choćby konfraternia kupiecka. W 1742 roku Śląsk został zbrojnie wcielony do Prus. Do rozwoju w XIX wieku przyczyniła się turystyka, której wówczas w Karkonoszach nie brakowało. Idealnie położona Jelenia Góra to do dziś doskonałe miejsce wypadowe czy do Szklarskiej, czy do Karpacza.
W czasie II wojny światowej miasto oparło się zniszczeniom. Wojska radzieckie wkroczyły do Jeleniej dopiero po kapitulacji Niemiec. Miasto przyłączono do Polski. W 1971 roku rozpoczęto wyburzanie zabytkowych kamienic, a obecna zabudowa jest tylko stylizowana na tę sprzed wieków. Obecnie granice administracyjne miasta sięgają aż po granicę z Czechami.
Jelenia Góra to baza wypadowa i przyroda ma tu kluczowe znaczenie, ale kościół Podwyższenia Krzyża Świętego czy ośrodek historyczny miasta są warte zobaczenia. Do tego średniowieczna basteja wraz z ulicą Konopnicką oraz mury obronne z basztami – bardzo dobrze zachowane – to miejsca, które najchętniej odwiedzają turyści w Jelenie Górze. Zanim jednak przyjadą do miasta, często sprawdzają stan powietrza w Jeleniej Górze.
W mieście smog nie jest dużym problemem. Jakość powietrza w Jeleniej Górze jest badane regularnie poprzez dwie stacje Głównej Inspekcji Ochrony Środowiska. Jedna z nich działa metodą manualną przy ulicy Sokoliki, natomiast druga metodą automatyczną przy Ogińskiego. Razem monitoruje się poziom między innymi benzo(a)pirenu, pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM10 czy tlenków azotu, węgla czy dwutlenku siarki.
Dla przykładu, że smog w Jeleniej Górze nie występuje w zbyt dużej ilości, średnia pomiarowa ogólnoroczna dla pyłu PM2,5 wynosi 21,2 ng/m3, a dla pyłu PM10 27,6 ng/m3. Z kolei norma benzo(a)pirenu to 3,8 ng/m3 i jest najbardziej alarmująca (norma proponowana przez UE – 1 ng/m3). Norma dla pyłu PM2,5 to 20 ng/m3, ale w kontekście roku 2020. Z klei norma dla pyłu PM10 kształtuje się na poziomie 40 ng/m3. Alarmy w mieście właściwie się nie zdarzają i choć sezon grzewczy jest dużo gorszy, to jednak wciąż jakość powietrza w Jeleniej Górze pozostaje dobra
Jaki smog panuje w Jeleniej Górze? Z analiz pomiarowych smog w Jeleniej Górze wynika, że najpowszechniejszy jest smog londyński. Pojawia się w okolicach sezonu grzewczego i trwa od listopada do końca marca. W przypadku tego miasta jest jednak nieznaczny i tylko w kontekście benzo(a)pirenu może alarmować.
Jednak Jelenia Góra podlega działaniom województwa dolnośląskiego, które wprowadziło tzw. ekoprojekt i przyjęło ustawę antysmogową. W wyniku takich działań wszystkie miasta mają ograniczyć spalanie w gospodarstwach domowych do 2028 roku, a poza uzdrowiskami całkowicie zrezygnować z kotłów. W ten sposób jakość powietrza w Jeleniej Górze będzie się stale podnosiła.