Grajewo jest miastem położonym w województwie podlaskim, nad rzeką Ełk. W 1818 miasto zasłynęło z fabryki mydła i świec. W okresie 20-lecia międzywojennego miasto było kilkakrotnie odwiedzane przez ważne osobistości świata polityki. Byli to między innymi: Józef Piłsudski, Stanisław Wojciechowski, Józef Haller czy Ignacy Mościcki.
Tworząc listę miejsc wartych zobaczenia w Grajewie należy na niej koniecznie umieścić: zajazd z połowy XIXw., Kościół Trójcy Przenajświętszej, kasyno oficerskie oraz dworzec kolejowy.
Mieszkasz w Grajewie albo wybierasz się do tego miasta? Chcesz wiedzieć jaki jest stan powietrza w Grajewie? Czy nie ma smogu lub czy powietrze nie jest zanieczyszczone?
Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy wszystkie potrzebne informacje!
Jakość powietrza w Grajewie jest dobra. Pomimo bardzo rozwiniętej gospodarki (ok. 1100 firm handlowych, usługowych, produkcyjnych) nie można narzekać na jakość powietrza w Grajewie. Średnioroczne stężenie pyłu PM2.5 wynosi 15-20 μg/m³ przy dopuszczalnej normie 25 μg/m³. Natomiast średnioroczne stężenie pyłuPM10 waha się w granicach 15-20 μg/m³ przy dopuszczalnej normie 40 μg/m³. Jakość powietrza jest mierzona w Grajewie za pomocą stacji pomiarowej, która znajduje się na ulicy wojska Polskiego 74.
W ramach walki ze smogiem w Grajewie została przeprowadzona akcja policyjna SMOG. Policjanci wyposażeni w specjalne narzędzia do pomiaru spalin kontrolowali pojazdy, do których istniało uzasadnione przypuszczenie, że naruszają wymagania ochrony środowiska. Szczególnej kontroli poddawano pojazdy których stan techniczny w oczywisty sposób między innymi poprzez nadmierne zadymienie wskazywał nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego. Akcja miała na celu także zwrócenie uwagi na nadmierny transport, który także przyczynia się do pogorszenia jakości powietrza.