GoodAir

Smog Gliwice - mapa, dziś, pomiar

Legenda Bardzo dobry Dobry Dostateczny Umiarkowany Zły Bardzo Zły Brak indeksu

Stan powietrza Gliwice - mapa, dziś, pomiar

Gliwice – aglomeracja położona nad rzeką Kłodnicą na Górnym Śląsku, czwarte pod względem liczebności ludności miasto w województwie śląskim. Stanowi prężnie działający ośrodek naukowy i perełkę historyczną. W mieście koniecznie trzeba zobaczyć Muzeum w Gliwicach, Ratusz z zachowanym cechami zabudowy ze średniowiecza, a także gotycki Kościół Wszystkich Świętych. Nie sposób przejść obojętnie obok Palmiarni w Parku Chopina, w której można zobaczyć egzotyczne gatunki roślin.

Mieszkasz w Gliwicach, a może planujesz odwiedzić tę aglomerację? Koniecznie sprawdź poziom zanieczyszczenia powietrza. Szukasz informacji na temat: stan powietrza Gliwice, smog Gliwice, zanieczyszczenie powietrza Gliwice? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy garść najważniejszych informacji.

Mapa jakości powietrza w Gliwicach

Stan powietrza w Gliwicach należy do jednych z najgorszych w całej Polce. W powietrzu pełno jest pyłów PM 10 i PM 2,5. Ich źródło stanowi niska emisja, a więc gospodarstwa domowe spalające węgiel niskiej jakości i odpady, a także przemysł oraz komunikacja samochodowa.

Gliwice są jednym z 24 miast, w których przekroczone jest średnioroczne dopuszczalne stężenie pyłów PM 10. W tym mieście wynosi ono 46,1 µg/m3 (dane z 2016 roku), przy czym dopuszczalna norma stanowi do 40 µg/m3. Miasto zajmuje także 32 miejsce (dane z maja 2018 roku) w raporcie Światowej Organizacji Zdrowia przedstawiającym 50 miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Unii Europejskiej.

Pomiar Smogu w Gliwicach

Smog w Gliwicach? Zastanawiasz się, czy w Gliwicach mierzone jest zanieczyszczenie powietrza? Naturalnie, w mieście działa kilka stacji pomiaru, m.in. przy ulicy Mewy. Rekordowy poziom smogu w mieście odnotowano kilkakrotnie. Przykładowo 6 listopada 2015 roku na stacji przy ulicy Mewy stężenie pyłu PM 10 wynosiło 387 µg/m3. Z kolei 15 lutego 2017 roku poziom tego pyłu wyniósł 540 µg/m3, co oznacza 10-krotne przekroczenie normy. Przy takim stężeniu mieszkańcy wdychają tyle szkodliwego benzo[a]pirenu, co przy wypaleniu 666,3 papierosów w jeden dzień.

W mieście poziom pyłów PM 10 przekraczający dopuszczalne dobowe stężenie powyżej 50 µg/m3 utrzymuje się przez 104 dni w roku (przy dopuszczalnej normie 35 dni).

Organizacje pozarządowe działające na terenie aglomeracji podejmują próby nagłośnienia zanieczyszczenia powietrza i występującego smogu. Działania władz także pozostawiają wiele do życzenia. W ramach walki ze smogiem Gliwice podjęły następujące działania: dotacje na ekologiczne sposoby ogrzewania, systematyczne kontrole pieców i edukację mieszkańców. W mieście obowiązuje gliwicki Program Ograniczania Niskiej Emisji. W jego ramach mieszkańcy mogą ubiegać się o ekodotację na wymianę starych pieców węglowych czy termomodernizację budynku w wysokości 80% inwestycji. Ponadto tylko w 2018 roku do sieci ciepłowniczej ma zostać przyłączone 60 budynków. Wysokość ekodotacji w 2017 roku wynosiła 2,4 mln zł, a w 2018 planowane jest przeznaczenie na ten cel 3,8 mln zł. Dodatkowo straż miejska kontroluje gospodarstwa domowe pod kątem materiałów opalanych w piecu. W swojej pracy wykorzystuje także drony. W 2017 roku przeprowadziła ona 3315 kontroli, w wyniku których nałożyła 96 mandatów. Podejmowane działania nadal są tylko kroplą w morzu potrzeb.

Sprawdź stan powietrza w pozostałych miastach