GoodAir

Smog Wodzisław Śląski-mapa, dziś, pomiar

Legenda Bardzo dobry Dobry Dostateczny Umiarkowany Zły Bardzo Zły Brak indeksu

Jakość powietrza Wodzisław Śląski-mapa, dziś, pomiar

Wodzisław Śląski – miasto położone w województwie śląskim, co ciekawe na 50 równoleżniku północnej szerokości geograficznej. W mieście koniecznie trzeba zobaczyć staromiejski Rynek, Pałac Dietrichsteinów oraz gotycki Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Dla najmłodszych, ale także nieco starszych polecana jest wizyta w Rodzinnym Parku Rozrywki „Trzy Wzgórza”. W mieście odbywa się kilka cyklicznych imprez, na które warto wstąpić, a wśród nich: Dni Wodzisławia Śląskiego, Wodzisławski Jarmark Staroci, Piknik Historyczno-Militarny oraz Festiwal Reggae „Najcieplejsze miejsca na ziemi”.

Mieszkasz w Wodzisławiu Śląskim, a może planujesz wypad do przyjaciół? Koniecznie zapoznaj się z poziomem zanieczyszczeń powietrza. Szukasz informacji na temat: stan powietrza Wodzisław Śląski, smog Wodzisław Śląski, zanieczyszczenie powietrza Wodzisław Śląski? U nas znajdziesz najważniejsze informacje.

Mapa jakości powietrza w Wodzisławiu Śląskim

Stan powietrza w Wodzisławiu Śląskim jest zły. Duże zanieczyszczenie powietrza można nie tylko poczuć, ale także zobaczyć w postaci mgły pyłu unoszącej się nad miastem. Największy problem ze smogiem jest w sezonie grzewczym, a spowodowany jest przez gospodarstwa domowe palące węglem niskiej jakości i śmieciami. Nie oznacza to, że latem problem niskiej jakości powietrza całkowicie znika. W mieście utrzymuje się wysokie stężenie niebezpiecznych pyłów PM 10 i PM 2,5.

Wodzisław Śląski jest jednym z 24 miast, w którym przekroczono dopuszczalne średnioroczne stężenie pyłów PM 10. W tej aglomeracji sięga ono 47,2 µg/m3 (wedle danych z 2016 roku), przy dopuszczalnej normie do 40 µg/m3. Smog w Wodzisławiu Śląskim, a dokładniej jego poziom mierzony jest w stacji pomiaru przy ulicy Gałczyńskiego.

Rekordowy poziom smogu odnotowano w Wodzisławiu Śląskim wiele razy. Przykładowo 16 listopada 2017 roku norma stężenia PM 10 została przekroczona o 704% . Z kolei 15 listopada 2015 roku koncentracja tych pyłów wynosiła 232 µg/m3. Już przy takim ich stężeniu mieszkańcy wdychają tyle rakotwórczego benzo[a]pirenu, co przy wypaleniu 286,3 papierosów w jeden dzień. W aglomeracji koncentracja pyłów PM 10, powyżej dopuszczalnego dobowego poziomu 50 µg/m3 utrzymuje się przez 114 dni w roku (przy dopuszczalnej normie 35 dni). Z kolei tyko w lutym 2018 roku powietrze było nieszkodliwe dla mieszkańców zaledwie przez 2 dni.

Pomiar smogu w Wodzisławiu Śląskim

Miasto podejmuje walkę ze smogiem, lecz nie przynosi ona wymiernych skutków. Mieszkańcy Wodzisławia Śląskiego mogą skorzystać z ekodotacji na modernizację systemów ogrzewania, ale także montaż instalacji odnawialnych źródeł energii. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 5 tysięcy zł. Funkcjonariusze straży miejskiej, w sezonie grzewczym przeprowadzają miesięcznie około 300 kontroli gospodarstw domowych pod kątem materiałów spalanych w piecach. Niestety mieszkańcy nadal spalają w kotłach szkodliwy plastik, lakierowane drewno czy ubrania. Potrzebne jest podjęcie szybkich działań zwiększających świadomość ekologiczną. Wprawdzie są organizowane ekologiczne kampanie, tj. „Zdemaskuj smog”, „Nie truj sąsiada”, ale są one nadal niewystarczające.

Sprawdź stan powietrza w pozostałych miastach