Niepołomice – miasto położone w województwie małopolskim, na wschód od Krakowa. Słynie z niepołomickiej orkiestry dętej. Najpiękniejsze zabytki w tych stronach to: renesansowy Ogród Królowej Bony, Zamek Królewski wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego w XIV wieku (nazywany drugim Wawelem), Kopiec Grunwaldzki oraz Muzeum Niepołomickie. Z zachwytem najmłodszych spotka się także Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne, będące jedyną taką atrakcją w południowo-wschodniej części kraju. Z uznaniem tych nieco starszych – Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa, będące ośrodkiem szkoleniowym, kulturalnym, rozrywkowym i edukacyjnym. Dla osób chcących wypocząć blisko natury polecamy wypad do Puszczy Niepołomickiej. To miasto rodzinne lidera zespołu Wawele – Jana Wojdaka.
Mieszkasz w Niepołomicach, a może zdecydowałeś się odwiedzić to miasto? Koniecznie zapoznaj się ze stanem zanieczyszczeń powietrza. Szukasz informacji na temat: stan powietrza Niepołomice, smog Niepołomice, zanieczyszczenie powietrza Niepołomice? Przygotowaliśmy najważniejsze informacje.
Stan powietrza w Niepołomicach nie należy do najlepszych. Miasto zanieczyszczone jest pyłami PM 10 i PM 2,5. Pochodzą one z domowych pieców, w których spalany jest węgiel niskiej jakości oraz odpady. Zastanawiasz się, czy w mieście dokonywany jest pomiar stanu zanieczyszczenia powietrza? Naturalnie, stacja pomiaru znajduje się przy ulicy 3 Maja.
W Raporcie Światowej Organizacji Zdrowia powstałym w 2016 roku, miasto zajmuje 15 miejsce wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej. Rekordowy poziom smogu w Niepołomicach odnotowano kilka razy. Przykładowo 9 listopada 2016 roku koncentracja pyłów PM 10 wynosiła 172 µg/m3, przy dopuszczalnej normie 50 µg/m3. Przy takim stężeniu pyłu mieszkańcy wdychają tyle niebezpiecznego benzo[a]pirenu, co przy wypaleniu 212,2 papierosów w jeden dzień.
Władze miasta podejmują walkę ze smogiem. W budynkach komunalnych wymieniono kotły na piece gazowe, przeprowadzono termomodernizację, a także zainwestowano w odnawialne źródła energii, tj. instalacje solarne i fotowoltaiczne. Przede wszystkich mieszkańcy mogą ubiegać się o dofinansowanie wymiany pieców węglowych na ekologiczne systemy grzewcza (gaz, biomasę, pompy ciepła). Ponadto straż miejska regularnie sprawdza jakość materiałów palonych w piecach. W mieście organizowane są także różne konferencje, warsztaty i debaty kierowane dla dzieci, młodzież i dorosłych, a dotyczące zanieczyszczeń powietrza i walki z nimi. Przykładem są spotkania Dron Społeczny.