GoodAir

Smog Bydgoszcz - mapa, dziś, pomiar

Legenda Bardzo dobry Dobry Dostateczny Umiarkowany Zły Bardzo Zły Brak indeksu

Jakość powietrza Bydgoszcz - mapa, dziś, pomiar

Bydgoszcz to stolica województwa kujawsko-pomorskiego, którą dzierży wraz z Toruniem. To największe miasto w województwie i siedziba wojewody. Legenda o założeniu Bydgoszczy głosi, że założyli je dwaj bracia Byd i Gost szukający miejsca na osadę. Doskonałe warunki znaleźli właśnie na tym terenie i od ich imion powstała nazwa miasta. Aglomeracja znana jest z filharmonii, która jest ceniona nie tylko w naszym kraju, ale także na świecie. Przede wszystkim swoją sławę zawdzięcza dobrym warunkom akustycznym oraz przestrzennej sali koncertowej. W mieście znajduje się także największa liczba, ale także powierzchnia parków w Polsce. Warto odwiedzić Myślęcinek – największy park miejski w naszym kraju. Będąc w mieście, trzeba także zobaczyć Muzeum Oświatowe i regionalne Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego.

Mieszkasz w Bydgoszczy, a może odwiedzisz tę aglomerację? Nie zapomnij zapoznać się z poziomem zanieczyszczeń powietrza. Szukasz informacji na temat: stan powietrza Bydgoszcz, smog Bydgoszcz, zanieczyszczenie powietrza Bydgoszcz? U nas znajdziesz informacje na ten temat.

Mapa jakości powietrza w Bydgoszczy

Stan powietrza w Bydgoszczy nie należy do najlepszych, ponieważ zanieczyszczone jest pyłami PM 10 i PM 2,5. Główne ich źródło stanowi niska emisja, zła jakość węgla i transport samochodowy, zwłaszcza auta z silnikami diesla. Powstawaniu i utrzymywaniu się smogu sprzyja położenie dużej części miasta w dolinie. Najgorzej jest na Placu Poznańskim nie tylko położonym nisko, ale także otoczonym zabudową wielorodzinną, w większości z indywidualnymi paleniskami.

Pomiar smogu w Bydgoszczy

Smog w Bydgoszczy? Ciekawi Cię, czy w stolicy województwa kujawsko-pomorskiego dokonywany jest pomiar stanu zanieczyszczenia powietrza? Oczywiście, istnieje kilka stacji pomiaru poziomu zanieczyszczeń, m.in. przy ulicy gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, Warszawskiej oraz na Placu Poznańskim. Rekordowe stężenie smogu w Bydgoszczy odnotowano kilkukrotnie. Przykładowo 15 lutego 2018 roku, na stacji pomiarowej przy ulicy Gdańskiej koncentracja pyłów PM 10 wynosiła 420% normy, a pyłów PM 2,5 – 536% normy. Z kolei 8 stycznia 2017 roku stężenie pyłów PM 2,5 osiągnęło 326 µg/m3, a PM 10 – 154 µg/m3 . Przy takiej koncentracji pyłów człowiek wdycha tyle szkodliwego benzo[a]pirenu, co przy wypaleniu 190 papierosów w jeden dzień.

W Bydgoszczy podejmowane są inicjatywy na rzecz poprawy stanu powietrza, jednak są one nadal niewystarczające.

W związku z wysokim stężeniem pyłów oraz pojawieniem się smogu londyńskiego na ulicach Bydgoszczy, władze wojewódzkie ustaliły, że na terenie województwa kujawsko-pomorskiego obowiązywać będzie uchwała antysmogowa. Jest ona skierowana dla poprawy stanu powietrza w Bydgoszczy.

W myśl projektu uchwały od września 2019 roku nie wolno palić węglem brunatnym oraz mułami węglowymi, a także miałem węglowym i mokrą biomasą. Od 2024 roku obowiązywać będzie zakaz pozaklasowych kotłów grzewczych, a od 2028 roku możliwe będzie eksploatowanie wyłącznie kotłów grzewczych poniżej V klasy.

Mieszkańcy mogą ubiegać się o dofinansowanie na wymianę pieców na ekologiczne. W 2017 roku na ten cel przeznaczone zostało 750 tys. zł. Aglomeracja uczestniczy również w programie „Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii” – „KAWKA”. W jego ramach dokonano termomodernizacji budynków użyteczności publicznej oraz zlikwidowano w nich piece opalane węglem. Trzeba także dodać, że Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej rozbudowuje sieć ciepłowniczą, w szczególności w zachodnim kierunku, co ułatwi przyłączenie się do niej mieszkańców zamieszkujących te obszary. W mieście organizowane są także warsztaty mające podnieść świadomość ekologiczną mieszkańców oraz przedstawić sposoby walki ze smogiem.

Sprawdź stan powietrza w pozostałych miastach