GoodAir

Smog Elbląg - mapa, dziś, pomiar

Legenda Bardzo dobry Dobry Dostateczny Umiarkowany Zły Bardzo Zły Brak indeksu

Jakość powietrza Elbląg - mapa, dziś, pomiar

Elbląg to miasto na prawach powiatu w województwie warmińsko-mazurskim, leży u ujścia rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego. To najstarsze miasto w województwie i jedno z najstarszych w Polsce (rok założenia 1237), które od lat jest mocno eksplorowane archeologicznie, dzięki temu tutejsze muzeza mają wiele ciekawych esponatów.

Turyści którzy odwiedzą Elbląg mogą liczyć na spotkanie zarówno z historią jak i z przyrodą. Warto zobaczyć min. Kanał Elbląski, który jest jedną z największych atrakcji na całych Mazurach. Jest unikanlym w skali światowej zabytkiem sztuki hydrograficznej. To jedyny szlak na świecie, po którym statki mogą nie tylko płynąć po wodzie, ale także poruszać się lądem na specjalnych wózkach – to tak zwany „rejs po trawie”. Warte odwiedzenia są również Wieża Targowa, Park Bażantarnia, miejska starówka czy pomnik Małego Piekarczyka, bohatera lokalnych legend.

Mieszkasz lub wybierasz się do tego miasta? Poniżej znajdziesz niezbędne informacje o stanie powietrza i poziomie smogu w Elblągu.

Mapa jakości powietrza w Elblągu

Mieszkańcy nie mogą narzekać na smog. Przez większą część roku jakość powietrza w Elblągu jest określana jako dobra, nawet w sezonie grzewczym stan powietrza jest zazwyczaj umiarkowany. Pogorszeniu parametrów sprzyja mróz, podczas którego mieszkańcy zużywają więcej paliwa w piecach, które nie zawsze jest dobrej jakości. W Elblągu średnie wskaźniki dla stężenia pyłów PM 10 i PM 2,5 w roku wynoszą odpowiednio 23 i 17 (przy dopuszczalnej normie odpowiednio 50 i 25). Zanieczyszczenie powietrza w Elblągu na bieżąco monitoruje automatyczna stacja pomiarowa przy ul. Bażyńskiego, która co godzinę podaje aktualne wyniki.

Pomiar smogu w Elblągu

Smog w Elblągu nie stanowi tak dużego problemu jak w wielu innych miastach w Polsce. Poziom benzo(a)pirenu podnosi jednak duży ruch samochodowy. Sposobem na unikanie tego zagrożenia jest przejście na ekologiczne ogrzewanie i auta, które są napędzane przyjaznym dla środowiska paliwem. Mieszkańcy Elbląga mogą korzystać z dopłat do wymiany pieców na takie, które ograniczają zanieczyszczenia powietrza, a lokalna policja co jakiś czas przeprowadza akcje pod tytułem „smog” polegające min. na kontrolowaniu poziomu emisji spalin w samochodach. Mamy nadzieję, że prowadzone działania pozwolą nadal utrzymywać jakość powietrza w Elblągu na dobrym poziomie.

Sprawdź stan powietrza w pozostałych miastach