GoodAir

Smog Sosnowiec - mapa, dziś, pomiar

Legenda Bardzo dobry Dobry Dostateczny Umiarkowany Zły Bardzo Zły Brak indeksu

Jakość powietrza Sosnowiec - mapa, dziś, pomiar

Sosnowiec – miasto w województwie śląskim, największe w Zagłębiu Dąbrowskim, uznawane za nieformalną jego stolicę. W aglomeracji warto zobaczyć: Zamek sielecki, Pałac Dietla, Pałac Miroszewskich, Pałac Oskara Schoena, Pałac Wilhelma Schoena, Dom ludowy w stylu zakopiańskim czy Muzeum Geologicznego Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. To nie koniec atrakcji, nie można przegapić ważnych imprez odbywających się w tym mieście, a więc Dni Sosnowca, Sosnowieckich Dni Literatury, Sosnowieckich Dni Muzyki Znanej i Nieznanej, Ogólnopolskiego Festiwalu KIEPURAFEST czy Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki AL LEGRO. Tribute to Szpilman. Będąc w mieście, nie sposób nie zobaczyć pomnika Jana Kiepury umieszczonego na centralnym placu miasta. W Sosnowcu, oprócz wielu parków miejskich, można przejść się po parkach zabytkowych, tj. Park Sielecki, Zespół Parkowo-Pałacowy Schöna, Park im. S. Żeromskiego oraz Park Mieroszewskich.

Mieszkasz w Sosnowcu, a może postanowiłeś/aś wybrać się na wycieczkę do tego miasta? Koniecznie sprawdź stan zanieczyszczeń powietrza. Szukasz informacji na temat: stan powietrza Sosnowiec, smog Sosnowiec, zanieczyszczenie powietrza Sosnowiec? Specjalnie, z myślą o Tobie przygotowaliśmy najważniejsze informacje.

Mapa jakości powietrza w Sosnowcu

Stan powietrza w Sosnowcu nie należy do najlepszych. Smog można poczuć i zobaczyć. Źródłem zanieczyszczeń są głównie gospodarstwa domowe spalające śmieci i węgiel niskiej jakości oraz przemysł i transport samochodowy. Zanieczyszczenie powietrza w Sosnowcu jest mierzone w kilku stacjach pomiaru, m.in. przy ulicy Lubelskiej.

Miasto zajmuje także 21 miejsce (dane z maja 2018 roku) w raporcie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przedstawiającym 50 miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Unii Europejskiej.
Rekordowe stężenie smogu zanotowano w Sosnowcu wiele razy. Przykładowo 15 listopada 2015 roku na stacji przy ulicy Lubelskiej koncentracja pyłów PM 10 wynosiła 233 µg/m3. Przy takim ich poziomie człowiek wdycha tyle szkodliwego benzo[a]pirenu, co przy wypaleniu 287,5 papierosów w jeden dzień.

Pomiar smogu w Sosnowcu

Miasto objęte jest Uchwałą antysmogową dla województwa śląskiego. Na jej podstawie obowiązuje zakaz palenia mułu, flotu, wilgotnego drewna i węgla brunatnego. Główne działanie miasta związane z walką ze smogiem to zachęta mieszkańców do skorzystania z dopłaty na zmianę pieca węglowego na ekologiczny. W 2017 roku na ten cel zostało przeznaczone 2,3 mln zł. Ponadto straż miejska przeprowadza kontrole gospodarstw domowych pod kątem materiałów spalanych w piecach. Dodatkowo, ze względu na duże zanieczyszczenie w 2017 do sosnowieckich przedszkoli trafiły oczyszczacze powietrza. W mieście organizowane są również happeningi antysmogowe. Jednak działania te nadal wydają się niewystarczające.

Sprawdź stan powietrza w pozostałych miastach