Zawiercie jest miastem położonym w województwie śląskim. Nazwa miejscowości pochodzi od wyrażenia przyimkowego za Wartą, czyli miasto leżące za rzeką Wartą. Miasto powstało na skutek urbanizacji, czyli połączeniu kilku miejscowości w jedną. Zawiercie na przestrzeni wieków bardzo dobrze się rozwijało. Miasto było jednym z głównych szlaków handlowych z Krakowa do Poznania. W późniejszych czasach rozwój Zawiercia zawdzięcza się Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej oraz budowie dróg. Podczas II wojny światowej miasto zostało wcielone do III Rzeszy Niemieckiej i nazwane “Warthenau”. Po zniszczeniach spowodowanych II wojną światową w 1945 roku następuje ponowny rozwój Zawiercia. Fabryki “Poręba” i “Ferrum” rozpoczynają produkcję. Następnie zostaje uruchomiona Huta Szkła oraz Huta Zawiercie.
Bogata historia pozostawiła po sobie także wspaniałe pamiątki w postaci zabytków, które do dziś można podziwiać. Będąc w Zawierciu warto zwiedzić: neogotycką bazylikę kolegiacką pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, Hutę Szkła oraz Pałacyk Stanisława Szymańskiego z przełomu XIX w. i XX w.
Zamierzasz w najbliższym czasie zwiedzić Zawiercie lub jesteś jego mieszkańcem? Chcesz wiedzieć jaki jest stan powietrza w Zawarciu? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy pakiet najważniejszych informacji o stanie powietrza i smogu w tym mieście.
Poziom smogu mierzony jest za pomocą stacji pomiarowych. Zawiercie posiada jedną taką stację, która obecnie znajduje się na ulicy K.I. Gałczyńskiego. Największy problem miasto ma ze stężeniem pyłu PM10 . Jego średnioroczny pomiar mieści się w granicach 35-45 μg/m³ przy dopuszczalnej normie 40 μg/m³. Problem nasila się w okresie zimowym kiedy to pali się w piecach złej jakości węglem, drewnem czy śmieciami. Pył PM10 jest bardzo niebezpieczny dla ludzkiego organizmu. Jego nadmierna ilość może powodować schorzenia układu oddechowego.
Czy smog występuje w Zawierciu? Czy w Zawierciu są podejmowane działania antysmogowe ?
Smog jest już problemem niemal każdej miejscowości w Polsce. Władze miasta widząc nasilający się problem postanowiły wdrożyć działania antysmogowe . Na terenie miasta pojawiło się 10 czujników jakości powietrza informujących mieszkańców o stężeniu pyłów PM2,5 i PM10. Dodatkowo Zawiercie postanowiło przystąpić do projektu “Budowa instalacji odnawialnych źródeł energii w podregionie sosnowieckim”. W samej gminie Zawiercie zostanie zamontowanych prawie 1000 instalacji odnawialnych źródeł energii. Aby jeszcze bardziej uświadomić ludzi o niebezpieczeństwie jakie niesie za sobą zanieczyszczone powietrze zorganizowano profilaktyczną akcję “Spalając śmieci, zatruwasz siebie i dzieci”. Dla mieszkańców Zawiercia zorganizowano specjalne warsztaty, na których poruszono tematy dotyczące szkodliwości palenia śmieci w piecu.