GoodAir

Smog Olsztyn - mapa, dziś, pomiar

Legenda Bardzo dobry Dobry Dostateczny Umiarkowany Zły Bardzo Zły Brak indeksu

Jakość powietrza Olsztyn - mapa, dziś, pomiar

Olsztyn to stolica województwa warmińsko-mazurskiego, główny ośrodek gospodarczy, edukacyjny i kulturowy, a także siedziba władz i instytucji regionu. Przez miasto Olsztyn przepływają 4 rzeki – Łyna, Wadąg, Kortówka i Skanda , w granicach administracyjnych miasta obecnie leży 15 jezior, w tym 13 o powierzchni powyżej 1 ha.
W Olsztynie poza wypoczynkiem na łonie przyrody warto wybrać się na Stare Miasto, na które można się dostać zgodnie z tradycją, przez Wysoką Bramę. Jako jedyna z trzech bram miejskich ocalała do dzisiejszych czasów i przypomina, którędy biegły średniowieczne fortyfikacje. Ciekawostką jest, że to w Olsztynie Mikołaj Kopernik ustalił kiedy nastepuje równonoc wiosenna. Do dziś w Zamku Kapituły Warmińskiej znajduje się “przyrząd”, za pomocą którego Kopernik dokonywał pomiarów. Okazuje się, że jako ów przyrząd wystarczyła mu pomalowana na biało ściana, promienie słoneczne i cierpliwość.

Mieszkasz lub wybierasz się do tej miejscowości? Poniżej znajdziesz niezbędne informacje o stanie powietrza i poziomie smogu w Olsztynie.

Mapa jakości powietrza w Olsztynie

Olsztyn nie może narzekać na zanieczyszczenia powietrza, w takim stopniu jak inne duże miasta w Polsce. Kwestia smogu dotyczy miasta najczęściej w sezonie grzewczym. Głównym problemem jest palenie materiałami do tego nieprzeznaczonymi na osiedlach domków jednorodzinnych, w takich przypadkach interweniują strażnicy miejscy. Warto wspomnieć, że dla Olsztyna zaobserwowano jedne z najniższych udziałów wysokich stężeń pyłów i tym samym skutków zdrowotnych przez nie powodowanych.

Pomiar smogu w Olsztynie

Chociaż Smog w Olsztynie nie jest palącym problemem to władze miasta starają się podejmować działania na rzecz poprawy jakości powietrza. W ramach realizacji Programu Gospodarki Niskoemisyjnej miasto dofinansowuje zamianę starych kotłów na nowoczesny system ogrzewania. Straż miejska prowadzi regularne kontrole w zakresie używanego przez miekszańców opału. Ponieważ miasto zakupiło 25 czujników (znajdują się na większości osiedli) mieszkańcy Olsztyna mogą na bieżąco monitorować jakość powietrza.

Sprawdź stan powietrza w pozostałych miastach