GoodAir

Smog Gdańsk - mapa, dziś, pomiar

Legenda Bardzo dobry Dobry Dostateczny Umiarkowany Zły Bardzo Zły Brak indeksu

Jakość powietrza Gdańsk - mapa, dziś, pomiar

Gdańsk – miasto portowe, kojarzone z powstaniem „Solidarności”. Przed II wojną światową stanowił ośrodek sportów zimowych na północy kraju, a do dzisiaj pozostała po tym skocznia w Dolinie Radości. Będąc w mieście, nie można przegapić Krzywego Domu znajdującego się na rogu ulicy Lawendowej i Świętojańskiej. Jego odchylenie od pionu wynosi 50 cm, a jest spowodowane złą strukturą podłoża. Nie można nie zobaczyć także symbolu miasta – Fontanny Neptuna. W mieście znajduje się także największa średniowieczna świątynia z cegły – Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP. Ciekawe imprezy w Gdańsku to Jarmark św. Dominika oraz Weihnachtsmarkt i Oktoberfest. Ponadto w aglomeracji znajduje się największe zoo w naszym kraju.

Mieszkasz w Gdańsku, a może chcesz odwiedzić to miasto? Sprawdź poziom zanieczyszczeń powietrza. Szukasz informacji na temat: stan powietrza Gdańsk, smog Gdańsk, zanieczyszczenie powietrza Gdańsk? Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy najważniejsze informacje.

Mapa jakości powietrza w Gdańsku

Stan powietrza w Gdańsku nie jest najgorszy. Przede wszystkim wynika to z dobrego usytuowania nad Bałtykiem oraz wiatrów zapewniających dobrą cyrkulację powietrza. Jednak nawet w powietrzu w tym mieście znajdują się szkodliwe pyły PM 10 i PM 2,5. Przekroczenia norm nie są duże i nieporównywalne z miejscowościami na południu kraju. Główne źródło smogu stanowią gospodarstwa domowe używające węgla niskiej jakości oraz transport samochodowy.

Zastanawiasz się, czy w Gdańsku mierzony jest stan zanieczyszczenia powietrza? Naturalnie, istnieje kilka stacji pomiaru działających się m.in.: przy ulicy Powstańców Wielkopolskich, Leczkowej, Ostrzyckiej, Wyzwolenia, Kaczeńce, Powstańców Warszawskich.

Pomiar smogu w Gdańsku

Alarmy smogowe w Gdańsku nie pojawiają się często. Jednak nawet tutaj odnotowano rekordowy poziom smogu. 9 lutego 2018 roku dopuszczalna norma pyłu PM 10 była przekroczona o 300%. Z kolei 15 lutego 2017 roku poziom tego szkodliwego pyłu wynosił 100 µg/m3. Przy takiej ich koncentracji mieszkańcy wdychają tyle rakotwórczego benzo[a]pirenu, co przy wypaleniu 45 papierosów w jeden dzień. Nie zmienia to faktu, że Gdańsk to jedno z miast o najniższym średniorocznym stężenie pyłów PM 10. Należy także do aglomeracji, w których dopuszczalna norma smogu jest przekroczona przez kilka dni. W 2016 roku w mieście odnotowano zaledwie 9 dni ze stężeniem większym od dopuszczalnego, powyżej 50 µg/m3.

Jednak władze miasta podejmują działania, które mają przynieść utrzymanie dotychczasowego stanu powietrza i całkowitą likwidację problemu związanego ze smogiem. W mieście jest wysoki wskaźnik podłączenia gospodarstw domowych do miejskiej sieci ogrzewania. Mieszkańcy tej aglomeracji mogą także skorzystać z dofinansowania wymiany pieców węglowych na ekologiczne. W mieście organizowane są także panele obywatelskie, których celem jest walka ze smogiem. Ponadto strażnicy miejscy przeprowadzają coraz więcej kontroli, których część wynika ze zgłoszeń mieszkańców.

Sprawdź stan powietrza w pozostałych miastach