GoodAir

Smog Skawina - mapa, dziś, pomiar

Legenda Bardzo dobry Dobry Dostateczny Umiarkowany Zły Bardzo Zły Brak indeksu

Jakość powietrza Skawina - mapa, dziś, pomiar

Skawina – miasto w województwie małopolskim, niedaleko Krakowa, niekiedy nazywane „sypialnią Krakowa”. Popularne za sprawą elektrociepłowni. Jego nazwa pochodzi od przepływającej przez nie rzeki. Słynie z dobrze utrzymanego kompleksu parkowego, który skłania do odpoczynku. Dla miłośników sportów polecane jest odwiedzenie części rekreacyjno-sportowej „Skawińskie Błonia”. W mieście organizowany jest Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. W Skawinie koniecznie trzeba zobaczyć Pałacyk Sokół, Kościół pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, renesansowy Kościół pw. Ofiarowania Najświętszej Marii Panny w Skawinie, Muzeum Regionalne oraz Rynek z Ratuszem.

Planujesz wypad do Skawiny? A może mieszkasz w tym mieście? Chcesz wiedzieć, jaki jest stan powietrza w Skawinie? Szukasz informacji na temat: smog Skawina, zanieczyszczenie powietrza Skawina? Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy wszystkie ważne informacje.

Mapa jakości powietrza w Skawinie

Stan powietrza w Skawinie nie należy do najlepszych ze względu na zanieczyszczenie pyłami PM 10 i PM 2,5. Źródło smogu stanowi niska emisja, transport samochodowy oraz przemysł. Skawina jest jednym z 24 miast, w których średnioroczny dopuszczalny poziom pyłów PM 10 jest przekroczony. Wynosi on 42,5 µg/m3 (dane z 2016 roku), przy dopuszczalnej normie do 40 µg/m3. Ponadto miasto zajmuje 12 miejsce na liście Światowej Organizacji Zdrowia dotyczącej najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej.

Pomiar smogu w Skawinie

Smog w Skawinie? Ciekawi Cię, czy w mieście dokonywany jest pomiar stanu zanieczyszczenia powietrza? Stacja pomiaru poziomu zanieczyszczeń znajduje się na osiedlu Ogrody. Rekordowe stężenie smogu w Skawinie odnotowano 23 stycznia 2016 roku, kiedy koncentracja pyłów PM 10 wynosiła 458 µg/m3. Przy takim poziomie pyłów człowiek wdycha tyle benzo[a]pirenu, co przy wypaleniu 565,2 papierosów w jeden dzień.

W Skawinie podejmowane są inicjatywy na rzecz poprawy stanu powietrza, jednak nadal są niewystarczające. Na terenie miasta obowiązuje Uchwała antysmogowa dla Małopolski, zobowiązująca do wymiany starych kotłów węglowych. Mieszkańcy mogą ubiegać się o dofinansowanie na ten cel, jednak przeznaczone jest ono głównie dla osób najuboższych. Warto dodać, że miasto i gmina Skawina stanowi miejsce pilotażu rządowego programu SmogStop. Ponadto w tym ośrodku organizowane są warsztaty „Oddychać po ludzku” oraz akcja „Listy do kopcącego sąsiada”. Strażnicy miejscy przeprowadzają regularne kontrole pod kątem materiałów spalanych w piecach.

Sprawdź stan powietrza w pozostałych miastach