GoodAir

Smog Biskupiec- mapa, dziś, pomiar

Legenda Bardzo dobry Dobry Dostateczny Umiarkowany Zły Bardzo Zły Brak indeksu

Jakość powietrza Biskupiec- mapa, dziś, pomiar

Biskupiec położony jest w województwie warmińsko – mazurskim nad rzeką Dymer. Miasto to także wspaniały ośrodek turystyczny dzięki innymi przez jezioro Kraksy, które stanowi świetny punkt wypoczynkowy dla turystów, ale także mieszkańców miejscowości.
Biskupiec posiada także bogatą historię. Miasto powstało na bazie osady, było otoczone murem obronnym i posiadało dwie bramy miejskie: Szczycieńską i Reszelską. Biskupiec niestety często nawiedzały klęski. W czasie wojny głodowej w 1414 r. miasto zostało zniszczone przez wojska polsko-litewskie, a w 1659 r. spalili je Brandenburczycy. W Biskupcu w XVIII w. zapanowała epidemia dżumy. W wyniku pierwszego rozbioru Polski miasto zostało wcielone do Prus. Natomiast w czasie II wojny światowej powstały na terenie miasta obozy obozy dla jeńców wojennych, którymi byli między innymi Polacy, Rosjanie czy Francuzi. Ostatecznie w 1945 r. miasto ponownie znalazło się w granicach Polski.
Biskupiec jest też świetnym miejscem, w którym można wypocząć i zobaczyć ciekawe zabytki architektoniczne takie jak: Kościół pw. św. Jana Chrzciciela czy Stare Miasto w średniowiecznym gotyckim?
Wybierasz się do Biskupca lub tam mieszkasz? Chcesz wiedzieć czy jakość powietrza w Biskupcu jest dobra? Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy wszystkie potrzebne informacje.

Mapa jakości powietrza w Biskupcu

W Biskupcu pomiar jakości powietrza mierzony jest za pomocą stacji znajdującej się na ulicy Mickiewicza 8. Pomiar wyników prowadzony jest przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Za pomocą stacji mierzone są szkodliwe pyły PM2.5 i PM10 oraz dwutlenek azotu i benzen. Średnioroczne wyniki zanieczyszczeń wskazują, że jakość powietrza w Biskupcu nie jest zła. Dla pyłu PM2.5 pomiar wynosi 15-20 μg/m³, a dla pyłu PM10 20-25 μg/m³. Uwzględniając, że dopuszczalne średnioroczne normy kształtują się następująco dla PM2.5 – 25 µg/m3, a dla PM10 – 40 µg/m3 można wywnioskować, że powietrze w Biskupcu jest dobre.

Pomiar smogu w Biskupcu

Smog występuje najczęściej w okresie grzewczym, kiedy nasilona jest niska emisja spowodowana paleniem w piecach paliwem słabej jakości oraz odpadami. W ramach walki ze smogiem władze miasta postanowiły zamontować 4 Detektory Systemu Obserwacji Zanieczyszczeń Powietrza. Czujniki zostały zamontowane na budynku Szkoły Podstawowej nr 3, Gimnazjum nr 1, ul. Polnej oraz na ul.Szczerbiec. Zostały one dodatkowo wyposażone w wyświetlacz, który pokazuje aktualne wyniki pomiarów. Aby zwiększyć świadomość mieszkańców i dać im możliwość samodzielnego kontrolowania jakości powietrza uruchomiono stronę WWW oraz udostępniono aplikację mobilną. Biskupiec brał także udział w konkursie Aviava “ Wiem, czym oddycham”, w ramach którego zamontowano urządzenie monitorujące stan jakości powietrza na budynku Domu Pracy Twórczej “Sorboma”.

Sprawdź stan powietrza w pozostałych miastach