Ostrowiec Świętokrzyski to miasto położone w województwie świętokrzyskim.
Najstarsze ślady osadnictwa na terenie miejscowości pojawiły się już w epoce kamienia. Dobra ostrowieckie były w posiadaniu największych rodów magnackich takich jak: ród Tarnowskich, Czartoryskich, Radziwiłłów,Lubomirskich czy Dobrzańskich. Ostrowiec rozwijał się między innymi przez budowę Centralnego Okręgu Przemysłowego, która miała miejsce w okresie międzywojennym. Okres międzywojenny kojarzy się także dla Ostrowca Świętokrzyskiego z działaniami komunistycznymi Leszczyńskiego oraz Aleksandra Zawadzkiego. Obecna nazwa miasta istnieje dopiero od 1937 roku. W latach 20. i 30. miejscowość była nazywa Ostrowcem Kieleckim, a na początku XX w. Ostrowcem nad Kamienną.
Ostrowiec Świętokrzyski posiada niezwykłe okazy zwierzęce. Najcenniejszym gatunkiem jest zachwycający swoim ubarwieniem ptak żołna. Oko można nacieszyć także zabytkami o niezwykłej architekturze. W Ostrowcu Świętokrzyskim warto zwiedzić: kolegiatę pw. św. Michała Archanioła, zespół Pałacowo-Parkowy oraz Pałac myśliwski hrabiów Wielopolskich.
Wybierasz się lub mieszkasz w Ostrowcu Świętokrzyskim? Chcesz wiedzieć czy w Ostrowcu Świętokrzyskim jest czyste powietrze? Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy wszystkie potrzebne informacje na temat smogu i stanie jakości powietrza w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Jakość powietrza w Ostrowcu Świętokrzyskim nie jest najlepsza. Wskazują na to pomiary średniorocznego zanieczyszczenia pyłem PM2,5 , które kształtują się na poziomie 25-30 μg/m³ przy dopuszczalnej normie 25 μg/m³. Nie lepiej jest ze stężeniem pyłu PM10. Jego średni pomiar w ciągu roku wynosi 35-40 μg/m³, a norma wynosi 40 μg/m³. Specjalistyczne pomiary są prowadzone przez stację pomiaru zanieczyszczeń powietrza. W Ostrowcu Świętokrzyskim jest tylko jedno takie urządzenie mierzące stężenie pyłu PM2,5 i PM10 oraz poziom tlenku węgla, ozonu oraz dwutlenku siarki. Znajduje się ono na Osiedlu słonecznym 28.
Ostrowiec Świętokrzyski tak jak wiele innych miast zmaga się ze smogiem. Największe jego nasilenie jest w okresie zimowym kiedy to mieszkańcy palą w piecach złej jakości paliwem – węglem, drewnem czy śmieciami. Władze miasta wyszły naprzeciw smogowi i podjęły z nim walkę.Od stycznia 2018 roku obowiązuje uchwała w sprawie udzielania dotacji celowej na dofinansowanie kosztów inwestycji z zakresu ochrony środowiska. O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby chcące wykorzystać panele fotowoltaiczne do produkcji energii elektrycznej. Miasto zaplanowało także zakup czujników jakości powietrza, które mają za zadanie kontrolować poziom zanieczyszczeń w Ostrowcu Świętokrzyskim.