GoodAir

Smog Piaseczno - mapa, dziś, pomiar

Legenda Bardzo dobry Dobry Dostateczny Umiarkowany Zły Bardzo Zły Brak indeksu

Jakość powietrza Piaseczno

Piaseczno – niewielka miejscowość w województwie mazowieckim, 17 km od centrum Warszawy. Jego nazwa pochodzi od położenia na piaszczystych terenach. Dawno temu było miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. A teraz, co ciekawego można znaleźć w mieście? Przede wszystkim kompleksy leśne i pomniki przyrody, a wśród nich czerwony granitoid. Warto zobaczyć także Ratusz z XVII wieku i kolej wąskotorową.

Mieszkasz w Piasecznie, a może w najbliższym czasie wybierasz się do tego miasta? Koniecznie sprawdź, jaki jest stan powietrza w Piasecznie? Szukasz informacji na temat: smog Piaseczno, zanieczyszczenie powietrza Piaseczno? Dobrze trafiłeś/aś, mamy najpotrzebniejsze informacje.

Mapa jakości powietrza w Piasecznie

Stan powietrza w Piasecznie jest niepokojący ze względu na znajdujące się w nim niebezpieczne pyły PM 10 i PM 2,5. Ich źródło to niska emisja, która wytwarzana jest przez gospodarstwa domowe spalające nie tylko węgiel niskiej jakości, ale także przeróżne śmieci i odpady. Zanieczyszczenie powietrza w Piasecznie mierzone jest przez czujniki jakości powietrza zainstalowane, m.in. przy ulicy Orężnej, Szkolnej, Świętojańskiej i al. Kasztanów. Z kolei najbliższa stacja pomiaru poziomu zanieczyszczeń znajduje się dopiero na warszawskim Ursynowie, przy ulicy Wokalnej (Piaseczno oddzielone jest od niej Lasem Kabackim).

Pomiar smogu w Piasecznie

Rekordowy poziom smogu odnotowano w tym mieście kilkukrotnie. 8 stycznia stężenie pyłu PM 10 osiągnęło 202,6 µg/m3. Przy takiej koncentracji pyłów mieszkańcy wdychają tyle benzo[a]pirenu, co przy wypaleniu 249,3 papierosów w jeden dzień.

W Piasecznie, jak na terenie całego województwa mazowieckiego, od listopada 2017 roku obowiązuje uchwała antysmogowa dla Mazowsza. Reguluje ona jakie piece można używać, parametry instalacji grzewczych i jakość spalanych paliw. Mieszkańcy mogą starać się także o dofinansowanie wymiany pieców na ekologiczne systemy grzewcze. Lokalne organizacje pozarządowe próbują podnosić świadomość ekologiczną mieszkańców poprzez warsztaty, a straż miejska przeprowadza systematyczne kontrole dotyczące materiałów spalanych w piecach.

Sprawdź stan powietrza w pozostałych miastach