GoodAir

Smog Racibórz - mapa, dziś, pomiar

Legenda Bardzo dobry Dobry Dostateczny Umiarkowany Zły Bardzo Zły Brak indeksu

Jakość powietrzaRacibórz - mapa, dziś, pomiar

Racibórz jest miastem położonym w województwie śląskim w południowej Polsce. Miasto obok Opola jest jedną z historycznych stolic Górnego Śląska. Nazwa miejscowości najprawdopodobniej wywodzi się od dwóch tożsamych słów “rati=walczyć” i “boriti”=walczyć” co oznacza “walczący na wojnie”. W dawnych czasach zwyczajem było także nazywanie władców Raciborami. Miało to służyć dobrej wróżbie, aby walczyli i zwyciężali w boju.
Racibórz można kojarzyć także z znanymi postaciami historycznymi. W drodze na odsiecz Wiednia w 1683 roku na zamku ucztował Jan III Sobieski. Natomiast w miejscowym gimnazjum uczył się wspaniały polski poeta Jan Kasprowicz. W 2008 roku miasto obchodziło swoje 900-lecie.
Odwiedzając Racibórz warto się na chwilę zatrzymać i zwiedzić jego najpiękniejsze zabytki, do których należą między innymi: Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi, Baszta więzienna, rynek oraz Kaplica zamkowa pw. św. Tomasza Kantuaryjskiego.
Dla tych, którzy cenią sobie naturę też nie zabraknie atrakcji, bowiem Racibórz posiada aż 5 parków o łącznej powierzchni 19,52 ha.
Mieszkasz w Raciborzu lub chcesz odwiedzić to miasto? Nie wiesz jaka jest jakość powietrza w Raciborzu? Specjalne dla Ciebie przygotowaliśmy wszystkie potrzebne informacje na temat smogu i jakości powietrza w Raciborzu.

Mapa jakości powietrza w Raciborzu

Jakość powietrza w Raciborzu jest mierzona za pomocą stacji pomiarowej, która obecnie znajduje się na ul. Wojska Polskiego 8. Urządzenie w trybie ciągłym mierzy poziom pyłów PM2,5 i PM10 oraz dwutlenek siarki i dwutlenek azotu.
Średnioroczne zanieczyszczenie pyłem PM2,5 w Raciborzu wynosi 25-30 μg/m³ przy dopuszczalnej normie 25 μg/m³. Natomiast średnioroczny pomiar pyłu PM10 jest na poziomie 35-40 μg/m³, a dopuszczalna norma wynosi 40 μg/m³. Wynika z tego, że jakość powietrza w Raciborzu nie jest najlepsza. Miasto ma problemy ze smogiem najczęściej w okresie grzewczym, kiedy mieszkańcy miasta palą w piecach nie przeznaczonymi do tego tworzywami.

Pomiar smogu w Raciborzu

Jak więc władze miasta radzą sobie ze smogiem? Czy podejmują działania antysmogowe?
W każdej dzielnicy Raciborza zostały zamontowane czujniki zanieczyszczeń powietrza. Każdy mieszkaniec może sprawdzić stan czystości powietrza wchodząc na stronę telemetria.tech. Warto wspomnieć, że czujniki zostały zaprojektowane i wykonane przez studentów Automatyki i Robotyki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu.
W ramach walki ze smogiem wprowadzono także wzmożone patrole straży miejskiej. Od początku października przeprowadzono ich aż 25. Kilku mieszkańców zostało przyłapanych na “gorącym uczynku”. Na ulicy Nałkowskiej zarejestrowano palenie aluminiowych opakowań po artykułach spożywczych w piecu węglowym . Za nieprzestrzeganie przepisów obowiązują surowe kary.

Sprawdź stan powietrza w pozostałych miastach