Toruń – miasto w województwie kujawsko-pomorskim, słynące z przepysznych pierników wypiekanych według specjalnej receptury. Oprócz delektowania się ich smakiem i zapachem, warto wstąpić do Żywego Muzeum Piernika, Piernikowej Alei Gwiazd oraz Muzeum Toruńskiego Piernika. Toruń nazywany jest także Małym Krakowem ze względu na skoncentrowanie zabytków, nienaruszonych po wojnie. Znakiem rozpoznawczym miasta jest pomnik Mikołaja Kopernika ze słynnym napisem „Mikołaj Kopernik Toruńczyk, ruszył Ziemię, zatrzymał Słońce i Niebo”. Uwagę przykuwa znajduje się na nim mały delfinek wypluwający wodę. I zapewne informacja ta zaskoczy wielu. Pomnik powstał nie dla uczczenia dokonań naukowych Kopernika, ale założenia przez niego pierwszego wodociągu w mieście. W Toruniu koniecznie trzeba zobaczyć Ratusz Staromiejski z wieżą widokową, Dwór Artusa oraz Kamienicę pod Złotą Gwiazdą. Mało osób również wie, że w mieście znajduje się największa w Polsce populacja nietoperzy.
Mieszkasz w Toruniu? A może wybierasz się na delegację służbową lub wypad ze znajomymi do tego miasta? Chcesz wiedzieć, jaki jest stan powietrza w Toruniu? Poszukujesz informacji na temat: smog Toruń, zanieczyszczenie powietrza Toruń? Dobrze trafiłeś/aś, specjalnie dla Ciebie zebraliśmy wszystkie najpotrzebniejsze informacje.
Stan powietrza w Toruniu nie należy do najlepszych. Aglomeracja zanieczyszczona jest pyłami PM 10 i PM 2,5. Pochodzą one z domowych pieców opalanych węglem niskiej jakości i odpadami oraz transportu samochodowego. Powstawanie smogu powoduje także emisja przemysłowa.
Zastanawiasz się, czy w Toruniu jest mierzony stan zanieczyszczenia powietrza? Naturalnie istnieje kilka stacji pomiaru znajdujących się m.in.: przy ulicy Dziewulskiego, Przy Kaszowniku, Storczykowej oraz Wałach Generała Sikorskiego. Rekordową koncentrację smogu w Toruniu odnotowano kilka razy. Przykładowo 8 stycznia 2018 roku poziom PM 10 wynosił 132 µg/m3, przy dopuszczalnej normie 50 µg/m3. Przy takim stężeniu pyłów mieszkańcy wdychają tyle niebezpiecznego benzo[a]pirenu, co przy wypaleniu 162,9 papierosów w jeden dzień.
Władze miasta próbują walczyć ze smogiem. Przede wszystkich mieszkańcy mogą ubiegać się o dofinansowanie przeznaczone na wymianę starych pieców na ekologiczne systemy grzewcza. Toruńska straż miejska ma do dyspozycji drona badającego jakość powietrza. Pomaga on także w namierzeniu mieszkańców palących w swoich piecach niebezpiecznymi substancjami. Podejmuje ona działania nie tylko kontrolno-prewencyjne, ale również edukacyjne w ramach programu „Czyste środowisko – ABC segregacji odpadów” (podejmowane tematy szkodliwości spalania śmieci). W 2017 roku ekopatrol przeprowadził kontrole w 1120 gospodarstwach domowych związane z ewentualnością spalania odpadów oraz nałożył 143 mandaty.