Zakopane – miasto w województwie małopolskim, położone u samego podnóża Tatr. Ośrodek sportów zimowych, nazywany zimową stolicą Polski. Do wizyty w tym mieście chyba nie trzeba przekonywać nikogo. Przybywa do niego rocznie około 1,5 mln turystów. Zakopane zachwyca zarówno amatorów zimowego szaleństwa, miłośników wycieczek po górskich szczytach, jak i fanów zabytków. Miasto stanowi nie lada gratkę dla osób kochających muzea i galerie. Co zatem warto zobaczyć? Muzeum Kornela Makuszyńskiego, Muzeum Przyrodnicze Tatrzańskiego Parku Narodowego, Muzeum Karola Szymanowskiego, Galerię „Pegaz” oraz Miejską Galerię Sztuki. Będąc w mieście, trzeba także zobaczyć Gubałówkę wraz z najpiękniejszą panoramą w tej okolicy.
Mieszkasz w Zakopanem, planujesz kilkudniowy wypad, a może chcesz odwiedzić znajomych? Jedno jest pewne, chcesz wiedzieć, jaki jest stan powietrza w Zakopanem? Szukasz informacji na temat: smog Zakopane, zanieczyszczenie powietrza Zakopane? Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje.
Stan powietrza w Zakopanem szczególnie niepokoi zanieczyszczeniem pyłami PM 10 i PM 2,5. Przede wszystkim za ich pojawienie się odpowiadają piece opalane węglem niskiej jakości, śmieciami i odpadami oraz lokalna komunikacja. Powstawaniu smogu sprzyja także położenie geograficzne, które utrudnia wentylację aglomeracji.
Zastanawiasz się, czy w Zakopanem są stacje pomiaru poziomu zanieczyszczenia powietrza. Oczywiście, znajdującą się m.in.: przy ulicy Sienkiewicza. Rekordowy poziom smogu w Zakopanem odnotowano niejednokrotnie. 30 stycznia 2014 roku stężenie pyłów PM 10 wynosiło 250 µg/m3, przy normie dobowej 50 µg/m3. 1 stycznia 2016 roku w nocy poziom tego szkodliwego dla organizmu pyłu wynosił 398 µg/m3. Przy takiej koncentracji pyłów człowiek wdycha tyle rakotwórczego benzo[a]pirenu, co przy wypaleniu 179,3 papierosów w jeden dzień.
Zakopane, w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej, stworzonym w 2016 roku zajęło 45. miejsce. Z kolei w lipcu 2017 roku Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie nałożył na miasto karę w wysokości 20 tys. zł za przekroczenie norm zanieczyszczenia powietrza. Wysokość nałożonej sankcji nie była duża, ale jej podstawowym celem było zwrócenie uwagi na ten problem.
Władze miasta pod Giewontem starają się podejmować działania, które mają przynieść minimalizację skutków smogu. Mieszkańcy mogą skorzystać z dofinansowania wymiany pieców na ekologiczne systemy ogrzewania, tj. piece gazowe, ciepło geotermalne, biomasę czy kotły węglowe, jednak wyłącznie piątej klasy. Z kolei straż miejska przeprowadza systematyczne kontrole pod kątem materiałów spalanych w piecach. Ponadto w 2018 roku otrzymała ona do testowania drona, który bada skład chemiczny dymu wydostającego się z komina. Podejmowane działania nadal nie są wystarczające. Przede wszystkim miasto musi zintensyfikować swoje przedsięwzięcia na rzecz poprawy jakości powietrza. Niestety niepowtarzalny urok Zakopanego ginie w gigantycznym smogu.