GoodAir

Smog Zielona Góra- mapa, dziś, pomiar

Legenda Bardzo dobry Dobry Dostateczny Umiarkowany Zły Bardzo Zły Brak indeksu

Jakość powietrza Zielona Góra- mapa, dziś, pomiar

Zielona Góra – miasto w województwie lubuskim, nazywane polską stolicą wina. To właśnie tutaj, od 1852 roku, odbywają się coroczne Winobrania. Można na nich spróbować nie tylko lokalnych specjałów winiarskich, ale posłuchać ludowej muzyki czy obejrzeć spektakl teatralny. Miłośników motocykli i bębniarzy zapewne zainteresuje Winobranowy Turniej Żużlowy. Będąc w mieście trzeba zajrzeć również do wyjątkowej restauracji – Palmiarni. Słynie ona z rosnących w jej wnętrzu 200 gatunków roślin, w większości tropikalnych. Miasto stanowi także zielony raj, gdyż 50% jego powierzchni zajmują lasy. Dla większości nieznana jest ciekawostka, że Zielona Góra to miasto srok. Znajduje się w nim największa populacja srok w mieście na całym świecie. To miasto rodzinne Maryli Rodowicz.

Mieszkasz w Zielonej Górze albo wybierasz się do tego miasta? Przed wyjazdem chcesz wiedzieć, jaki jest stan powietrza w Zielonej Górze? Szukasz informacji na temat: smog Zielona Góra, zanieczyszczenie powietrza Zielona Góra? Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy wszystkie najpotrzebniejsze informacje.

Mapa jakości powietrza w Zielonej Górze

Stan powietrza w Zielonej Górze jest niezadowalający. Sytuacja nie jest dramatyczna, ale mogłoby być lepiej. W powietrzu znajdują się pyły PM 10 i PM 2,5 pochodzące z gospodarstw domowych spalających węgiel niskiej jakości i odpady oraz transportu samochodowego. Zanieczyszczenie powietrza w Zielonej Górze mierzone jest w kilku stacjach pomiaru, m.in. przy ulicy Krótkiej.

Pomiar smogu w Zielonej Górze

Rekordowe stężenie smogu w Zielonej Górze pojawiło się wiele razy. Przykładowo 30 listopada 2017 roku poziom pył PM 2,5 osiągnął 78 µg/m3, a 2 lutego 2018 roku stężenie tego pyłu wynosiło 88,1 µg/m3. Przy takiej koncentracji pyłów mieszkańcy wdychają tyle benzo[a]pirenu, co przy wypaleniu prawie 40 papierosów w jeden dzień.

Walka miasta ze smogiem koncentruje się na: likwidacji pieców na paliwa stałe oraz działaniach edukacyjnych. Od 1 lipca 2018 roku, zgodnie z Uchwałą zielonogórskiej Rady Miasta, nie można kupować pieców grzewczych o niskiej jakości (tzw. „kopciuchy”). Zielonogórska straż miejska, jak w całej Polsce, systematycznie kontroluje jakość materiałów spalanych w piecach. Ponadto tablica informująca o smogu (przy Urzędzie Miasta), ale także spotkania na temat jego szkodliwości mają zwiększyć świadomość ekologiczną mieszkańców. Problem smogu w Zielonej Górze nie jest aż tak wielki, jak w innych częściach Polski. Jednak trzeba podkreślić, że brak odpowiednich rozwiązań mających na celu jego minimalizowanie, może doprowadzić do wzrostu natężenia tego zjawiska.

Sprawdź stan powietrza w pozostałych miastach