GoodAir

Smog Lębork- mapa, dziś, pomiar

Legenda Bardzo dobry Dobry Dostateczny Umiarkowany Zły Bardzo Zły Brak indeksu

Jakość powietrza Lębork- mapa, dziś, pomiar

Lębork jest miastem dość dużym, bowiem liczy sobie na co dzień ponad 35 tysięcy mieszkańców. Jest na tyle oddalony od morza, by nie uchodzić za bazę wypadową, ale i na tyle oddalony od Gdańska, by nie przywodzić na myśl zatrzymania się tu. A szkoda, bowiem jest to miasto skrywające w sobie wiele, między innymi piękną starówkę, która zachwyci niejednego amatora architektury miejskiej. Czy jednak w zwiedzaniu nie przeszkodzi jakość powietrza w Lęborku?

Historia Lęborka zaczyna się w XIV wieku i jest związana z Krzyżakami. Początkowo było to jednak osadnictwo polskie. Po sprowadzeniu się tu Krzyżaków, założyli oni miasto, by skrócić szlak handlowy do Gdańska. Lębork zaczął się rozwijać. Powstawały budowle, mury miejskie, zamek i wiele innych. Z czasem jednak rosła wśród Kaszubów niechęć do zakonu, więc zaczęto się buntować. W 1456 roku Lębork wszedł w skład terenów inkorporowanych przez polskiego króla. Potem musiał oddać je w lenno księciu zachodniopomorskiemu Erykowi II, który sprzedał je Krzyżakom. Jednak w XVI wieku powróciło ono do Polski.

Następnie miasto przejęte zostało przez Szwedów, ale po śmierci Bogusława XIV nastąpiło przyłączenie lenna do Korony. Następnie Jakub Wejher zajął Lębork, a ziemia została przyłączona do województwa pomorskiego. W drugiej połowie XVII wieku Lębork stał się wiecznym lennem brandenbursko-pruskim. Jan III Sobieski chciał Lębork odzyskać, ale nie udało mu się to. Formalnie lenno zniknęło wraz z I rozbiorem Polski.

Po I wojnie światowej Lębork został przyznany Niemcom, mimo postulatów o jego oddanie. To sprawiło odpływ ludności polskiej i kaszubskiej na Pomorze oraz napływ ludności niemieckiej. W 1939 roku to stąd Polskę zaatakowały wojska niemieckie. Miasto zostało odbite w 1945 roku w marcu bez walki. Mimo tego Rosjanie spalili i splądrowali je. Dziś zabytkami Lęborka są przede wszystkim: obszar starego miasta z XIII wieku oraz ratusz z końca XIX wieku. Jednak zwiedzać można tu naprawdę wiele, byle tylko nie przeszkodził smog w Lęborku.

Mapa jakości powietrza w Lęborku

Nad badaniem zanieczyszczenia powietrza w Lęborku czuwają przede wszystkim pracownicy stacji Głównej Inspekcji Ochrony Środowiska umiejscowionej przy ulicy Malczewskiego. Można tu zbadać choćby poziom dwutlenku azotu, tlenków azotu, ozonu czy dwutlenku siarki. Pojawiają się także próby badania nad benzo(a)pirenem oraz pochodzącym z niskiej emisji gospodarstw miejskich pyłem zawieszonym PM10, które wpływają na stan powietrza w Lęborku.

Jeśli chodzi o wyniki, to stężenie pyłu zawieszonego PM10 w średniej dobowej w całym 2018 roku wyniosło dość dużo jak na standardy wojewódzkie, czyli 33,6 ug/m3. Norma roczna wynosi 40 ug/m3, a więc jest nieco wyższa. Jeśli chodzi o dzienne przekroczenia, to nie było ich dużo. Najwyższe osiągnęło 161 ug/m3, podczas gdy norma w tym wypadku wynosi 50 ug/m3. Stan powietrza w Lęborku nie jest zatem tak dobry jak w wielu innych miastach województwa, ale nie jest także powodem do dramatyzowania.

Pomiar smogu w Lęborku

Całe województwo pomorskie może poszczycić się dobrymi wynikami, jeśli chodzi o smog w Lęborku to tak samo nie jest on dużym problemem. Wyniki pokazują, że nie ma tu dużego problemu ze stężeniem PM10, co jest bolączką w wielu miastach Polski. To sprawia, że wciąż w województwie pomorskim nie powstała uchwała antysmogowa, która miałaby na celu ograniczenie pojawiania się szkodliwych substancji na terenie województwa pomorskiego.

Obecnie prowadzone są prace na temat wprowadzenia uchwały w życie, ale wciąż nie jest to ostatecznie określone, w jakim kształcie i kiedy pojawi się ona w województwie pomorskim. Trwają konsultacje społeczne, a władze sejmiku zastanawiają się, co zrobić, by wprowadzone zmiany pomagały, ale i nie szkodziły zbyt wielu osobom. Tym bardziej, że sytuacja nie jest taka zła. Warto jednak monitorować sytuację i walczyć z jakością powietrza w Lęborku, by z roku na rok była jeszcze lepsza.

Sprawdź stan powietrza w pozostałych miastach