GoodAir

Smog Gdynia - mapa, dziś, pomiar

Legenda Bardzo dobry Dobry Dostateczny Umiarkowany Zły Bardzo Zły Brak indeksu

Jakość powietrza Gdynia - mapa, dziś, pomiar

Gdynia – miasto położone nad Morzem Bałtyckim, w województwie pomorskim. Uważana jest za najlepszy do życia ośrodek w całej Polsce, biorąc pod uwagę transport publiczny, dostęp do opieki medycznej czy rozwój infrastruktury. W gdańskim porcie znajduje się warty obejrzenia Okręt Ratunkowo-Podwodny „Błyskawica”, będący najstarszym na świecie niszczycielem zachowanym do dzisiaj. W mieście warto odwiedzić także Muzeum Emigracji, jedyne w naszym kraju. Ponadto Gdynia kojarzona jest z miastem filmowym, ze względu na Festiwal Filmowy, odbywający się od lat. Ponadto w aglomeracji mieści się największy w Polsce Park Naukowo-Technologiczny. W mieście można także dobrze odpocząć w Zespole Dworsko-Parkowym Kolibki oraz na Molo Południowym.

Zastanawiasz się nad odwiedzeniem tej malowniczej aglomeracji? Wakacje, wizyta u przyjaciół, a może delegacja? Polecamy zapoznanie się z aktualną jakością powietrza. Szukasz informacji na temat: stan powietrza Gdynia, smog Gdynia, zanieczyszczenie powietrza Gdynia? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy najważniejsze informacje.

Mapa jakości powietrza w Gdyni

Stan powietrza w Gdyni nie jest najgorszy. Przede wszystkim wynika to z dobrego usytuowania nad Morzem Bałtyckim, a tym samym wiatrów zapewniających dobrą cyrkulację powietrza. Ponadto duża liczna gospodarstw domowych przyłączona jest do miejskiej sieci ogrzewania albo wykorzystuje ekologiczne piece gazowe. Jednak nawet w tym mieście w powietrzu znajdują się niebezpieczne pyły PM 10 i PM 2,5. Przekroczenia norm nie są duże, a także nieporównywalne z tymi występującymi w miastach na południu kraju. Główne źródło smogu stanowią gospodarstwa domowe spalające śmieci i węgiel niskiej jakości, a także transport samochodowy.

Pomiar smogu w Gdyni

Zastanawiasz się, czy w Gdyni mierzony jest stan zanieczyszczenia powietrza? Stacje pomiaru zanieczyszczeń działają m.in.: przy ulicy Bema, Wendy, Szafranowej i Porębskiego. Alarmy smogowe w stolicy województwa pomorskiego nie pojawiają się często. Jednakże w mieście kilka razy odnotowano wysoki poziom smogu. Przykładowo 14 lutego 2017 roku koncentracja szkodliwego pyłu PM 10 na stacji przy ulicy Wendy wynosiła 182,5 µg/m3. Przy takim ich poziomie mieszkańcy wdychają tyle rakotwórczego benzo[a]pirenu, co przy wypaleniu 224,6 papierosów w jeden dzień. Nie zmienia to faktu, że Gdynia jest miastem o najniższym średniorocznym stężeniu pyłów PM 10 – 15,4 µg/m3, przy dopuszczalnej normie do 40 µg/m3 (dane z 2016 roku). Należy także do miast, w których dopuszczalna norma smogu jest przekroczona tylko przez kilka dni. W 2016 roku w mieście odnotowano jedynie 5 dni ze stężeniem powyżej 50 µg/m3.

Pomimo dobrej sytuacji, władze miasta podejmują działania mające przynieść nie tylko utrzymanie dotychczasowego stanu powietrza, ale całkowitą likwidację problemu związanego ze smogiem. Mieszkańcy mogą ubiegać się o dofinansowania wymiany pieców węglowych na gazowe albo przyłączenia się do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dodatkowo straż miejska przeprowadza regularne kontrole materiałów spalanych w piecach.

Sprawdź stan powietrza w pozostałych miastach