GoodAir

Smog Ząbkowice Śląskie-mapa, dziś, pomiar

Legenda Bardzo dobry Dobry Dostateczny Umiarkowany Zły Bardzo Zły Brak indeksu

Jakość powietrza Ząbkowice Śląskie-mapa, dziś, pomiar

Ząbkowice Śląskie to miasto położone w województwie dolnośląskim. Jest siedzibą powiatu ząbkowickiego oraz gminy miejsko-wiejskiej Ząbkowice Śląskie. Położone są one w południowej części województwa na Przedgórzu Sudeckim nad Budzówką. Nie ma jednak wzmianki o początku tego miasta. Dziś temat smogu w Ząbkowicach Śląskich jest żywy. Kiedyś jednak problem nie występował. Według jednego z najstarszych przekazów miasto założono w okolicach 1280 roku. Nosiło wówczas niemiecką, nietypową nazwę civitas Frankenstein.

Położenie miasta wskazuje na jego wagę w średniowieczu. W nim krzyżowały się niezwykle ważne drogi handlowe. Biegł tu trakt z Wrocławia do Pragi oraz droga biegnąca z biskupiej Nysy do Świdnicy. Miasto było także doskonale chronione. Znalazło się bowiem na obszarze o stromych zboczach oraz zostało otoczone mokradłami i rozlewiskami rzeki Budzówki. Mury obronne stanowiły niezwykłej wagi budynek i są w części zachowane do dziś. Co ciekawe w trosce o miasto, ząbkowiccy mieszkańcy otrzymywali wiele przywilejów. Posiadali między innymi prawo do wolnego połowu ryb we wszystkich rzekach i potokach w promieniu mili czy prawo składu soli i ołowiu.

Przez kolejne lata po średniowieczu Ząbkowice były zarządzane przez czeski ród Podiebradów. W XVII wieku miasto zniszczyła wojna trzydziestoletnia, ale wiek XVIII i XIX były okresem dynamicznego rozwoju miasta. 24 kwietnia 1858 roku o godzinie 14.30 wybuchł największy w dziejach Ząbkowic pożar. Zmienił on znacząco układ architektoniczny miasta i doprowadził do odbudowy i rozwoju miasta. Ten nastąpił w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku.

Dziś możemy zastanawiać się nie tylko nad jakością powietrza w Ząbkowicach, ale także nad jego wyglądem tylko dlatego, że przetrwało ono front II wojny światowej. Po niej Ząbkowice weszły w granice Polski i 7 maja 1946 roku otrzymały dzisiejszą nazwę.
Jednak Ząbkowice Śląskie mają się czym pochwalić. Niezwykłym miejscem jest ośrodek historyczny miasta oraz, odkryta w styczniu tego roku, średniowieczna studnia przy ulicy Ciasnej. Wyjątkowym zabytkiem jest także Krzywa Wieża wraz z dzwonnicą z XV wieku. Warto odwiedzić zespół klasztorny dominikanów z XIV wieku oraz zamek ząbkowicki i ratusz miejski. Jeśli jednak zastanawiasz się, jaki jest stan powietrza w Ząbkowicach Śląskich, przygotowaliśmy specjalne informacje.

Mapa jakości powietrza w Ząbkowicach Śląskich

W okresie od listopada do marca smog w Ząbkowicach Śląskich daje się we znaki. Tylko podczas ostatniego okresu grzewczego normy dobowe były przekraczane o około 300%. Średnio co kilka dni pojawiają się alarmy, także obecnie, gdy w lipcu ostrzegano przed wysokim stężeniem ozonu. Średnioroczne zanieczyszczenie pyłem PM 10 dla Ząbkowic Śląskich wynosi 25 μg/m3. Jakość powietrza w Ząbkowicach Śląskich badane jest między innymi za pomocą stacji stacjonarnej na ulicy Powstańców Warszawy 5.

Pomiar smogu w Ząbkowicach Śląskich

Smog w Ząbkowicach Śląskich jest realnym problemem. O ile jeszcze w okresie letnim nie ma dużych problemów z oddychaniem, o tyle w okresie grzewczym panuje tu smog londyński, który pojawia się w okolicach października i opuszcza miasto dopiero pod koniec marca. To duży problem, dlatego zarówno miasto, jak i władze wojewódzkie chcą walczyć ze zjawiskiem smogu.

Wprowadza się zapisy mające ograniczyć spalanie paliwami stałymi do 2028 roku, a do 2024 roku wszystkie kotły powinny mieć odpowiednią klasę jakości, która nie będzie potęgowała negatywnego w skutkach wytwarzania pyłów PM10 oraz PM2,5.

Sprawdź stan powietrza w pozostałych miastach