Poznań to stolica Wielkopolski, znana z Międzynarodowych Targów Poznańskich i rogali świętomarcińskich. Stary Rynek tej metropolii zajmuje trzecie miejsce, pod względem wielkości w Polsce. Miasto słynie również z dwóch koziołków: Pyrka i Tyrka, znajdujących się na wieży Ratusza i bodących się codziennie o godzinie 12. Miłośnicy przyrody powinni zajrzeć do Palmiarni, w której można zobaczyć 1100 gatunków roślin. Warto także zwiedzić rezerwat przyrody Morawsko, w którym odnaleziono największy meteoryt w kraju. Z kolei Stary Browar zachwyci zarówno wielbicieli sztuki, jak i zakupów.
Wybierasz się do Poznania, a może jesteś jego mieszkańcem? Koniecznie zapoznaj się ze stanem powietrza w tym mieście. Szukasz informacji na temat: stan powietrza Poznań, smog Poznań, zanieczyszczenie powietrza Poznań? Przygotowaliśmy dla Ciebie garść ważnych informacji.
Jakość powietrza w Poznaniu nie należy do najlepszych. Przede wszystkim aglomeracja zanieczyszczona jest pyłami PM 10 i PM 2,5. Głównym źródłem smogu są domowe piece opalane nie tylko węglem niskiej jakości, ale również odpadami.
Zastanawiasz się, czy w stolicy województwa wielkopolskiego jest mierzony stan zanieczyszczenia powietrza? Naturalnie istnieje kilka stacji pomiaru znajdujących się m.in.: przy ulicy Chwiałkowskiego, Szymanowskiego, Polanka i Dąbrowskiego. Rekordowy poziom smogu w Poznaniu odnotowano 9 stycznia 2017 roku, kiedy poziom pyłów PM 10 wynosił 328 µg/m3, przy dopuszczalnej normie dobowej 50 µg/m3. Przy takim stężeniu pyłów mieszkańcy wdychają tyle rakotwórczego benzo[a]pirenu, co przy wypaleniu 404,7 papierosów w jeden dzień.
W Poznaniu w najgorszych momentach Indeks Jakości Wartości Powietrza osiągnął 270. Taka wartość wskaźnika przedstawia bardzo wysokie zanieczyszczenie powietrze. Tego samego dnia, gorzej było tylko w Pekinie, gdzie Indeks odnotował wartość 302.
Władze miasta podejmują działania, które mają przynieść likwidację albo chociaż zminimalizowanie skutków tego problemu. Przede wszystkim podejmowane są działania promocyjne i informacyjne, na które przykładowo w 2016 roku wydano 160 tys. zł. Wśród nich można wymienić emisję proekologicznych spotów w lokalnej telewizji i radiu oraz broszury skierowane do mieszkańców dotyczące niskiej emisji i szkodliwości spalania odpadów w piecach. Mieszkańcy mogą także śledzić aktualny stan powietrza w Poznaniu na stronie internetowej „Atmosfera dla Poznania”. W mieście realizowany jest również program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – „Kawka”, którego celem jest wsparcie finansowe osób fizycznych, przedsiębiorców i wspólnot mieszkaniowych chcących zlikwidować piece opalane węglem. W 2016 roku przeznaczono na to zadanie 2 mln zł. Ponadto straż miejska przeprowadza coraz więcej kontroli (przykładowo w 2016 roku – 1000). Nieprawidłowości są wykrywane, w co trzecim kontrolowanym budynku, co kończy się nałożeniem mandatu. Warto także zauważyć, że coraz więcej interwencji przeprowadzana jest na wniosek osób trzecich, co świadczy o rosnącej świadomości ekologicznej wśród mieszkańców.