GoodAir

Smog Liniewko Kościerskie- mapa, dziś, pomiar

Legenda Bardzo dobry Dobry Dostateczny Umiarkowany Zły Bardzo Zły Brak indeksu

Jakość powietrza Liniewko Kościerskie- mapa, dziś, pomiar

Liniewko Kościerskie jest wsią położoną w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Nowa Karczma. To miejscowość licząca około 200 mieszkańców, która jest wykorzystywana przez Główną Inspekcję Ochrony Środowiska do badania jakości powietrza w Liniewku Kościerskim oraz porównywaniu z innymi miejscowościami w kontekście tła miejskiego lub tła wiejskiego.

A czy w Liniewku Kościerskim jest coś godnego zobaczenia? To z pewnością doskonale położona wieś, która leży w rejonie niezwykle zalesionym. Co to oznacza? Jest tu nie tylko wiele miejsc, w których znajdzie się szlaki turystyczne, jak np. Wdzydzki Park Krajobrazowy czy Kaszubski Park Krajobrazowy, ale także miejsce ciche i spokojne; dla osób, które poszukują odpoczynku od zgiełku wielkiego miasta to doskonałe miejsce, by wypocząć, odetchnąć świeżym powietrzem i wykąpać się w jednym z licznych jezior, ukrytych wśród drzew.

Dziś Liniewko Kościerskie ma wiele do zaoferowana właśnie turystom przyrodniczym. To miejsce dla kochających naturę i szukających miejsc niepopularnych, bez ludzi i dzikich, które oferują niezwykłe krajobrazy, liczne jeziora oraz ciekawe okazy ptaków. A czy stan powietrza w Liniewku Kościerskim pozwala na swobodne chodzenie po łąkach i lasach?

Mapa jakości powietrza w Liniewku Kościerskim

Stacja GIOŚ, która jest tu umiejscowiona, ma za zadanie badać stan powietrza w kontekście tła wiejskiego. Nie ma tu bowiem zbyt dużej ilości tzw. niskiej emisji, a więc gospodarstw miejskich oraz samochodów, które produkują szkodliwe substancje. Stacja zatem wyłapuje zanieczyszczenia powietrza w Liniewku Kościerskim i pozwala na analizę danych pod kątem smogu londyńskiego oraz innych form zanieczyszczeń, jakie pojawiają się w całym województwie.

Stacja bada między innymi stężenie benzenu, ozonu, tlenków azotu, ale także tlenku węgla oraz pyłu zawieszonego PM10. Smog w Liniewku Kościerskim nie jest jednak niemalże dostrzegalny. Jeśli chodzi o najbardziej szkodliwy pył zawieszony PM10 to jego stężenie wyniosło w 2018 roku w średniej dobowej 17,9 ug/m3. Jego wartość normatywna nie może przekroczyć 40 ug/m3, a więc jest to poziom satysfakcjonujący. Dziennie stężenie nie może być wyższe niż 50 ug/m3, podczas gdy w Liniewku było najwyższe 65,0 ug/m3. Było zaledwie kilka dni z przekroczeniem normy, a może być ich nawet 35. Z kolei poziom ozonu wyniósł 61,9 ug/m3 przy normie 120 ug/m3. Zatem jakość powietrza w Liniewku Kościerskim jest na wysokim poziomie.

Pomiar smogu w Liniewku Kościerskim

Tak jak i w wielu innych miejscach województwa, tak i w Liniewku Kościerskim smog nie jest problemem. Wyniki pokazują, że nie ma tu dużego problemu ze stężeniem PM10, co jest bolączką w wielu miastach Polski. To sprawia, że wciąż w województwie pomorskim nie powstała uchwała antysmogowa, która miałaby na celu ograniczenie pojawiania się szkodliwych substancji na terenie województwa pomorskiego.

Obecnie prowadzone są prace na temat wprowadzenia uchwały w życie, ale wciąż nie jest to ostatecznie określone, w jakim kształcie i kiedy pojawi się ona w województwie pomorskim. Warto jednak monitorować sytuację i walczyć ze stanem powietrza w Liniewku Kościerskim, by był jeszcze lepszy.

Sprawdź stan powietrza w pozostałych miastach