GoodAir

Smog Legnica- mapa, dziś, pomiar

Legenda Bardzo dobry Dobry Dostateczny Umiarkowany Zły Bardzo Zły Brak indeksu

Jakość powietrza Legnica- mapa, dziś, pomiar

Legnica – miasto położone w województwie dolnośląskim. Bywało nazywane „małą Moskwą”. Obszar niejednolity architektonicznie. W mieście można zobaczyć średniowieczny Zamek Piastowski (jeden z najstarszych w naszym kraju), renesansowe kamienice Śledziowe, nazywane „Śledziówkami”, barokowy stary Ratusz i Kościół św. Jana, a także neoklasyczny dawny „empik” znajdujący się w Rynku. Oczy można także nacieszyć w Galerii Satyrykonu – jej odwiedzenie polecane jest nie tylko dla miłośników rysunków. Legnica jest miastem rodzinnym wielu znanych osób, np. Anny Dymnej, Tomasza Kota, Magdy Mołek, Gabriela Fleszar i Mariusza Lewandowskiego.

Mieszkasz w Legnicy, a może chcesz planujesz odwiedzić znajomych w tym mieście? Super, jednak nie zapomnij sprawdzić stanu zanieczyszczeń powietrza. Szukasz informacji na temat: stan powietrza Legnica, smog Legnica, zanieczyszczenie powietrza Legnica? Dobrze trafiłeś/aś! Przygotowaliśmy najważniejsze informacje.

Mapa jakości powietrza w Legnicy

Stan powietrza w Legnicy jest nienajgorszy. Wprawdzie sytuacja nie jest dramatyczna, ale mogłoby być o wiele lepiej. W powietrzu zawieszone są pyły PM 10 i PM 2,5 pochodzące z gospodarstw domowych posiadających piece opalane na węgiel oraz transportu samochodowego.

Zanieczyszczenie powietrza w Legnicy mierzone jest w kilku stacjach pomiaru, m.in. przy ulicy Rzeczpospolitej. Rekordowe stężenie smogu w mieście pojawiło się wielokrotnie. Przykładowo 5 listopada 2015 roku poziom pyłów PM 10 osiągnął 238 µg/m3, co oznacza ponad 5-krotne przekroczenie normy. Przy takiej ich koncentracji mieszkańcy wdychają tyle benzo[a]pirenu, co przy wypaleniu prawie 293,7 papierosów w jeden dzień.

Pomiar smogu w Legnicy

Problem smogu w Legnicy nie jest aż tak duży, jak w innych częściach Polski. Jednak brak odpowiednich działań mających na celu jego minimalizowanie, może doprowadzić do wzrostu jego stężenia w mieście. Z tego względu w Legnicy walka z tym zjawiskiem koncentruje się na: likwidacji pieców na paliwa stałe oraz działaniach edukacyjnych. Mieszkańcy mogą starać się o dofinansowanie wymiany tradycyjnych pieców na ekologiczne źródła ciepła, takie jak: kotły gazowe, olejowe, zasilane elektrycznie, pompy ciepła, panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne. Do 2016 roku działania te były finansowane z programu KAWKA, a od tego czasu miasto przeznacza na ten cel własne środki pieniężne. Z kolei budynku użyteczności publicznej są przyłączane do miejskiej sieci ciepłowniczej. Poprawa infrastruktury drogowej w postaci remontu i budowy dróg sprzyja emisji mniejszej ilości spalin. Mieszkańcy są także zachęcani do korzystania z komunikacji miejskiej, zamiast prywatnych samochodów. Legniczanie mogą śledzić także aktualną jakość powietrza na tablicach ITS oraz tablicy na budynku przy ulicy Witelona. Ponadto funkcjonariusze straży miejskiej systematycznie dokonują kontroli materiałów spalanych w piecach.

Sprawdź stan powietrza w pozostałych miastach