GoodAir

Smog Szczecin - mapa, dziś, pomiar

Legenda Bardzo dobry Dobry Dostateczny Umiarkowany Zły Bardzo Zły Brak indeksu

Jakość powietrza Szczecin - mapa, dziś, pomiar

Szczecin – trzecie pod względem wielkości miasto w Polsce. Nazywane „miastem zieleni”, ponieważ dużą jego powierzchnię zajmują parki o powierzchni 142,51 ha. Dodatkowo nazywane „miastem magnolii”, które stanowią wiosenną wizytówkę miasta. Mało, kto zna ciekawostkę historyczną, o tym, że jest on miejscem narodzin caryc rosyjskich: Zofii Augusty Anhalt-Zerbst, czyli Katarzyny II (pomysłodawczyni rozbiorów Polski) i Zofii Doroty von Wurtenberg, czyli Marii Fiordowej, żony cara Pawła I. Będąc w mieście, warto odwiedzić Muzeum Narodowe na Starym Mieście. Wśród ważnych imprez w tej aglomeracji nie sposób pominąć Festiwalu Artystów Ulicy, Dni Morza i Rajdu Magnolii (uznanej imprezy motoryzacyjnej).

Mapa jakości powietrza w Szczecinie

Mieszkasz w Szczecinie, a może chcesz odwiedzić to miasto? Koniecznie zapoznaj się ze stanem zanieczyszczeń powietrza. Szukasz informacji na temat: stan powietrza Szczecin, smog Szczecin, zanieczyszczenie powietrza Szczecin? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy najważniejsze informacje.

Jakość powietrza w Szczecinie nie jest najgorszy. Pomimo tego w powietrzu znajdują się szkodliwe pyły PM 10 i PM 2,5. Nie mniej jednak, przekroczenia norm nie są tak duże, jak na południu kraju. Głównym źródłem smogu są gospodarstwa domowe opalane węglem niskiej jakości i odpadami oraz transport samochodowy.

Pomiar smogu w Szczecinie

Zastanawiasz się, czy w stolicy województwa zachodniopomorskiego mierzony jest stan zanieczyszczenia powietrza? Naturalnie, istnieje kilka stacji pomiaru znajdujących się m.in.: przy ulicy Piłsudskiego, Łącznej i Andrzejewskiego. Alarmy smogowe w tej aglomeracji nie pojawiają się często. Jednak rekordowy poziom smogu w Szczecinie odnotowano kilkukrotnie. Przykładowo 6 marca 2018 roku dopuszczalna norma pyłu PM 10 była przekroczona o 240%, a PM 2,5 o 408%. Nie zmienia to faktu, że Szczecin należy do miast o najniższej średniorocznej koncentracji pyłów PM 10 wynoszącej 22,2 µg/m3 (dane z 2016 roku), przy dopuszczalnej normie do 40 µg/m3. Aglomeracja ma także zaledwie nieznacznie przekroczoną dopuszczalną normę benzo[a]pirenu. Wynosi ona 1,9 ng/ m3, przy dopuszczalnej średniorocznej normie 1 ng/ m3. Nawet pomimo tego małego przekroczenia, Szczecin jest jednym z 15 miast o najczystszym powietrzu pod względem zawartości benzo[a]pirenu.

Szczecin należy do miast, w których dopuszczalna norma smogu jest przekroczona zaledwie przez kilka dni. Jednak władze miasta podejmują działania, które mają przynieść nie tylko utrzymanie dotychczasowego stanu powietrza, ale także całkowitą likwidację problemu związanego ze smogiem. W Szczecinie obowiązuje program Klimat dla Zdrowia„. Mieszkańcy tej aglomeracji, jak większości w kraju, mogą ubiegać się o dofinansowanie do wymiany pieców węglowych na bardziej ekologiczne. W 2018 roku na ten cel zostanie przeznaczone 600 tys. zł. W mieście obowiązuje również program Platan, którego celem jest nasadzenie 500 nowych drzew poprawiających jakość powietrza.

Sprawdź stan powietrza w pozostałych miastach