GoodAir

Smog Krynica-Zdrój- mapa, dziś, pomiar

Legenda Bardzo dobry Dobry Dostateczny Umiarkowany Zły Bardzo Zły Brak indeksu

Jakość powietrza Krynica-Zdrój- mapa, dziś, pomiar

Krynica-Zdrój jest miastem położonym w województwie małopolskim. Miejscowość na początku swojego istnienia była wioską założoną w 1547 roku przez Danka z Miastka. W 1783 roku Krynica była pod władzą austriacką. To właśnie wtedy Austria wysłała tu radcę górniczego Baltazara Hacqueta , który pozytywnie ocenił lecznicze właściwości wód i przyczynił się tym samym do powstania uzdrowiska.
Początki lecznictwa w Krynicy-Zdroju datuje się na przełom XVIII w. i XIX w.
Coraz większa liczba kuracjuszy odwiedzających uzdrowisko zmusiła do pozyskiwania nowych źródeł. Poszukiwania zakończyły się sukcesem, odkryto nowe źródła: Zuber I, Zuber II, Jan i Słotwinka . W latach swojej świetności uzdrowisko było odwiedzane między innymi przez: Józefa Piłsudskiego, Jana Matejkę, Henryka Sienkiewicza, Juliana Tuwima oraz Władysława Reymonta.
Obecnie Krynica-Zdrój jest dużym ośrodkiem uzdrowiskowym i sanatoryjnym. Uzdrowisko oferuje leczenie chorób układu trawiennego i moczowego, układu krążenia i przemiany materii. W mieście znajdują się także sanatoria i szpitale, a także pijalnie wód mineralnych i leczniczych.
Będąc w Krynicy-Zdroju warto także zobaczyć neorenesansowy Stary Dom Zdrojowy oraz drewniany Kościół Przemienienia Pańskiego.
Wybierasz się do Krynicy-Zdroju? Chcesz być pewien, że jakość powietrza jest tam dobra? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy najważniejsze informacje o stanie i jakości powietrza w Krynicy-Zdroju.

Mapa jakości powietrza w Krynicy-Zdroju

Krynica-Zdrój jako uzdrowisko powinno posiadać czyste powietrze, aby leczenie w ośrodku było bardziej efektywne. Jakość powietrza w mieście mierzona jest za pomocą stacji pomiarowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Urządzenie znajduje się ul. Bulwary Dietla. Średnioroczne pomiary stężeń pyłu PM2,5 i PM10 wskazują, że powietrze w Krynicy-Zdroju jest dobre. Przy dopuszczalnej normie pyłu PM10 40 μg/m³ wynik średnioroczny kształtował się na poziomie 25-30 μg/m³. Nieco inaczej wygląda sytuacja w trakcie okresu zimowego. Główną przyczyną zanieczyszczenia jest wtedy głównie palenie w piecach.

Pomiar smogu w Krynicy-Zdroju

Czy Krynica- Zdrój walczy ze smogiem? Jakie działania podejmuje, aby całkowicie wyeliminować smog z ośrodka uzdrowiskowego?
Otóż władze miasta przygotowały program ograniczenia niskiej emisji, który przewiduje dofinansowanie wymiany pieców węglowych na gazowe dla właścicieli domów jednorodzinnych. Ponadto w całym województwie małopolskim obowiązuje uchwała antysmogowa . Zakłada ona, że do końca 2026 roku wszystkie piece klasy 3 i 4 mają zostać zlikwidowane. Natomiast już od 1 lipca 2017 roku istnieje w całej Małopolsce całkowity zakaz stosowania węgla i drewna o określonych parametrach. Także kominy od 1 stycznia 2023 roku muszą zostać wyposażone w urządzenie redukujące emisję pyłu do poziomu zgodnego z wymaganiami ekoprojektu, czyli do 40 μg/m³.

Sprawdź stan powietrza w pozostałych miastach