Sucha Beskidzka – miasto w województwie małopolskim, położone w kotlinie, na skraju Beskidu Małego i Makowieckiego. W mieście koniecznie trzeba zobaczyć Zamek Suski z renesansu, park Zamkowy urządzony w stylu francuskim oraz drewnianą Karczmę Rzym z XVIII wieku. Miłośników dawnych czasów zapewne zachwyci Muzeum Ziemi Suskiej. Miasto stanowi także punk startowy wielu szlaków turystycznych prowadzących w Beskid Żywiecki, Beskid Mały i Beskid Makowski. Warto także zajrzeć na jedną z cyklicznych imprez, np. majową Wystawę Ogrodniczą, Suską Majówkę, Dni Muzyki na Zamku, Rajd „Podbabiogórskie Miasta” czy turniej szachowy Ziemi Suskiej.
Mieszkasz w Suchej Beskidzkiej, a może chcesz wpaść do rodziny lub znajomych? Nie zapomnij zapoznać się z poziomem zanieczyszczeń powietrza. Szukasz informacji na temat: stan powietrza Sucha Beskidzka, smog Sucha Beskidzka, zanieczyszczenie powietrza Sucha Beskidzka? Specjalnie dla Ciebie opracowaliśmy najważniejsze informacje.
Stan powietrza w Suchej Beskidzkiej pozostawia wiele do życzenia. Zawieszonych jest w nim wiele szkodliwych dla organizmu pyłów PM 10 i PM 2,5. Ich źródło stanowi głównie niska emisja powstająca ze spalin wydobywających się z pieców na paliwa stałe, a także transport samochodowy. Ponadto niekorzystne położenie geograficzne, w kotlinie, utrudnia wentylację miasta.
Zastanawiasz się, czy w tym ośrodku dokonywany jest pomiar jakości powietrza? Zanieczyszczenie powietrza w Suchej Beskidzkiej mierzone jest w stacjach pomiaru przy ulicy Nieszczyńskiej. W 2015 roku w ogólnopolskich i lokalnych mediach została nagłośniona walka o pozbycie się stacji pomiaru, która psuje wizerunek miasta. Rekordowe stężenie smogu odnotowano w Suchej Beskidzkiej wiele razy. Przykładowo 16 lutego 2018 koncentracja szkodliwego dla zdrowia pyłu PM 10 wynosiła 121 µg/m3. Przy takim poziomie pyłów człowiek wdycha tyle niebezpiecznego benzo[a]pirenu, co przy wypaleniu 149,3 papierosów w jeden dzień.
Miasto podjęło walkę ze smogiem, ale jest ona jeszcze niewystarczająca. Podstawowe działania to ekodotacje i kontrole materiałów opalanych w piecach. W kwietniu 2014 roku został przyjęty Program Ograniczania Niskiej Emisji. Mieszkańcy mogą ubiegać się o dofinansowanie wymiany pieców na kotły gazowe, piece węglowe klasy 5 albo inne ekologiczne systemy ogrzewania. W budynkach użyteczności publicznej prowadzone są inwestycje termomodernizacyjne. Miasto uczestniczy również w programie Life i zatrudnia eko-doradcę mającego promować ekologiczne źródła ogrzewania oraz brać udział w kontrolach razem ze strażą miejską. Podejmowane są także działania zwiększające świadomość ekologiczną mieszkańców.