GoodAir

Smog Wrocław-mapa, dziś, pomiar

Legenda Bardzo dobry Dobry Dostateczny Umiarkowany Zły Bardzo Zły Brak indeksu

Jakość powietrza Wrocław-mapa, dziś, pomiar

Wrocław to malownicze miasto położone w województwie dolnośląskim. Nieformalnie nazywany Wenecją Północy. W 2016 roku zwyciężył w konkursie na Europejską Stolicę Kultury. Chyba lepszej zachęty do odwiedzenia tej aglomeracji nie trzeba przedstawiać. Odbywa się w nim wiele festiwali, na przykład Thanks Jimi Festiwal, którego uczestnicy corocznie próbują pobić Gitarowy Rekord Guinessa grając razem piosenkę „Hey Joe” (aktualny pochodzi z 2018 roku). Wrocław słynie także z krasnali, o których w mieście krąży legenda „Jak krasnale Wrocław od złego uratowały”.
Zastanawiasz się nad odwiedzeniem tej malowniczej aglomeracji? Polecamy zapoznanie się z aktualną jakością powietrza. Jaki jest stan powietrza we Wrocławiu? Szukasz wiadomości na temat: smog Wrocław, zanieczyszczenie powietrza Wrocław? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy najważniejsze informacje.

Mapa jakości powietrza we Wrocławiu

Jakość powietrza we Wrocławiu nie należy do najlepszych. Miasto zanieczyszczone jest pyłami PM 10 i PM 2,5. Źródło smogu w tym mieście to głównie domowe piece, w których pali się nie tylko węglem niskiej jakości, ale także odpadami. Zastanawiasz się czy w stolicy województwa dolnośląskiego dokonywany jest pomiar zanieczyszczeń? Oczywiście, istnieje kilka stacji pomiaru znajdujących się przy ulicy Bartniczej, Na Grobli, Wybrzeżu J. Conrada-Korzeniowskiego, Orzechowej oraz na skrzyżowaniu alei Wiśniowej i ulicy Powstań Śląskich.

Pomiar smogu we Wrocławiu

Rekordowy poziom smogu we Wrocławiu odnotowano kilkukrotnie. Przykładowo 9 lutego 2018 roku stężenie PM 10 wynosiło 174 µg/m3, przy dopuszczalnej normie dobowej 50 µg/m3. Kolejny rekord padł 4 marca 2017 roku, na stacji pomiarowej przy Wybrzeżu Korzeniowskiego odnotowano stężenie PM 10 siegające 154 µg/m3, co oznacza trzykrotne przekroczenie normy. Z kolei poziom drobnego pyłu PM 2,5 wynosił 145 µg/m3, czyli norma została przekroczona pięciokrotnie. Z kolei 15 lutego 2017, również przy Wybrzeżu Korzeniowskiego poziom pyłów PM 10 osiągnął poziom 367 µg/m3. Przy takim stężeniu pyłów człowiek wdycha tyle benzo[a]pirenu, co przy wypaleniu 452,9 papierosów w jeden dzień.

W stolicy województwa dolnośląskiego w najgorszych momentach Indeks Jakości Wartości Powietrza osiągnął 374 (15 lutego 2017 roku). Taka wartość wskaźnika przedstawia bardzo wysokie zanieczyszczenie powietrza. Tego samego dnia w Pekinie Indeks odnotował wartość 267.

Władze miasta podejmują różne działania mające na celu likwidację albo zminimalizowanie skutków tego problemu. Uchwała antysmogowa zakłada, że od 1 lipca 2018 w aglomeracji obowiązuje zakaz palenia w piecach szkodliwymi odpadami węglowymi, a od 2028 roku nie będzie można w ogóle palić węglem. Ponadto wrocławianie podczas złej jakości powietrza mogą korzystać z darmowego przejazdu Dolnośląskimi Kolejami, za okazaniem dowodu rejestracyjnego. Inne podejmowane działania to ograniczenie tranzytu. Smog we Wrocławiu stanowi temat wielu rozmów, ale jednak nadal skala działań mających na celu zniwelowanie tego problemu jest niewielka. Przykładowo w 2017 roku Wrocław na wymianę pieców węglowych przeznaczył jedynie 11,4 mln zł. Porównując, w tym samym okresie Kraków na ten cel wydał 86 mln.

Sprawdź stan powietrza w pozostałych miastach