GoodAir

Smog Legionowo- mapa, dziś, pomiar

Legenda Bardzo dobry Dobry Dostateczny Umiarkowany Zły Bardzo Zły Brak indeksu

Jakość powietrza Legionowo- mapa, dziś, pomiar

Legionowo jest miastem leżącym w województwie mazowieckim, w powiecie legionowskim. Jest to miasto mające ponad 50 tys. mieszkańców i znajdujące się w tzw. Kotlinie Warszawskiej, 22 kilometry od stolicy. Dlatego interesujący jest nie tylko stan powietrza w Legionowie, ale także jego historia i zabytki.

Miasto jest, podobnie jak innych wiele spod Warszawy, bardzo młode. Historia zaczyna się w 1877 roku, gdy na terenie dóbr Potockich powstała stacja Kolei Nadwiślańskiej Jabłonna. Przy kolei założono letnisko zwane Gucinem, które dziś jest samym centrum Legionowa. Powstawały kolejne fragmenty miejskie, np. zespół baloniarski oraz huta szkła. I wojna światowa to historia carskich żołnierzy, czyli stacjonowanie wojsk rosyjskich. Dopiero w 1918 roku Legionowo zostało przyznane Polsce i przyjęło obecną nazwę.

Dwudziestolecie międzywojenne to wyjątkowo szybki rozwój w kraju. Coraz więcej mieszkańców, nowe możliwości i przemysł sprawiły, że Legionowo było jednym z najprężniej rozwijających się miast w województwie. Co ciekawe to tu w latach 30. otwarto jedno z pierwszych kin dźwiękowych w kraju. Z tego też okresu pochodzi wiele domów Legionowa z dużą ilością okien, kilkoma piętrami i dużym strychem. II wojna światowa zniszczyła miasto, a samo brało udział w powstaniu warszawskim, jako jedyne w kraju poza Warszawą.

Poprzez niskie koszty utrzymania i bliskość stolicy Legionowo uważa się za tzw. sypialnię Warszawy. Jednak nowe inwestycje pokazują, że trend zaczyna się odwracać, a Legionowo znów się szybko rozwija. Co ciekawego można zobaczyć w mieście? Przede wszystkim niezwykłe wille wybudowane w dwudziestoleciu międzywojennym oraz wielopiętrowe, charakterystyczne domy. Zanim jednak to zrobisz, dowiedz się, jaka jest jakość powietrza w Legionowie.

Mapa jakości powietrza w Legionowie

Smog w Legionowie jest dość duży, choć nie przekracza on zasadniczo większości norm rocznych. Jednak okres zimowy, grzewczy jest problematyczny dla mieszkańców. Warto zatem przeanalizować pomiary, jakie gwarantuje stacja Głównej Inspekcji Ochrony Środowiska. Znajduje się ona przy ulicy Zegrzyńskiej, a skupia się na badaniu takich oznak zanieczyszczenia powietrza w Legionowie jak tlenki azotu, ozon, poziom dwutlenku siarki oraz pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 wraz z zawartością w powietrzu groźnego benzo(a)pirenu.

Normy, które przekracza stan powietrza w Legionowie są dość wygórowane. Te zwyczajowe są pozytywne. Dla przykładu stężenie benzo(a)pirenu, które średnio dobowo w 2018 roku wyniosło 4,0 ng/m3 (norma dopuszczalna 5,0 ng/m3) jest dość dobre, choć celem Unii Europejskiej jest redukcja poziomu do 1 ng/m3. Z kolei pył PM10 w roku 2018 wyniósł 33,8 ug/m3, a norma to 40 ug/m3. Problemem może być dzienne maksimum, które wyniosło 150,4 ug/m3. Z kolei poziom pyłu zawieszonego PM2,5 wyniósł 24,8 ug/m3 przy normie od 2020 roku 20 ug/m3.

Pomiar smogu w Legionowie

Jakość powietrza w Legionowie mogłaby być lepsza, zatem władze zmieniają podejście do walki ze smogiem. Panujący tu smog londyński to przede wszystkim niska emisja z gospodarstw domowych, dlatego już nie można palić drewnem o wilgotności przekraczającej 20%., węglem brunatnym czy węglem kamiennym, którego średnica nie przekracza 3 mm.

Dalsze zmiany na rzecz ekologii oraz zdrowia ludzkiego to zmiany w piecach i kotłach. Do 2023 wszystkie będą musiały spełniać przynajmniej klasę 3 norm emisji szkodliwych substancji, podczas gdy do 2028 roku będzie to już klasa 5 i tylko ona lub piece o wyższej jakości. Czy to sprawi, że smog w Legionowie przestanie istnieć?

Sprawdź stan powietrza w pozostałych miastach