GoodAir

Smog Karpacz - mapa, dziś, pomiar

Legenda Bardzo dobry Dobry Dostateczny Umiarkowany Zły Bardzo Zły Brak indeksu

Jakość powietrza Karpacz - mapa, dziś, pomiar

Miasto w województwie dolnośląskim jest jedną z najbardziej znanych miejscowości polskich Sudetów. To tutaj można wejść na ich najwyższy szczyt, Śnieżkę, która jest też jednym z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji tego miasta. Karpacz jest kurortem górskim, który oferuje zarówno letnie, jak i zimowe trasy wspinaczkowe i zjazdowe. Większość osób uważa, że problem smogu w Karpaczu nie występuje. Czy tak jest rzeczywiście?

Sam Karpacz jako miasto powstał w XII wieku. Przez lata był w posiadaniu strony czeskiej, a po wybudowaniu kaplicy św. Wawrzyńca na Śnieżce, stał się szlakiem turystyki pielgrzymkowej. W 1772 roku założono szkołę ewangelicką. Dużą atrakcją dziś, ale i od momentu przywiezienia do Karpacza, stał się drewniany kościółek ewangelicki, sprowadzony przez króla Prus Fryderyka Wilhelma IV z Norwegii, z miasta Vang. Świątynia Wang jest dziś jedną z największych atrakcji Karpacza.

II połowa XIX wieku to napływ turystów, którzy masowo odwiedzali Sudety. W związku z tym Karpacz zaczął rozwijać swoją turystyczną bazę – hotele, zajazdy, gospody. Dopiero po II wojnie światowej, zupełnie bez niszczeń z niej wynikających, Karpacz trafił w ręce polskie. Przez kilka tygodni nadano mu nazwę Szterlingowo, by uczcić patrol wojskowy, który jako pierwszy zdobył Śnieżkę. Na początku 1946 roku komisja przyjęła nazwę Drogosławice, która wywołała protesty. W końcu nazwę zmieniono w maju 1946 roku i pozostała do dziś.

Obok Świątyni oraz gór, w tym szczytu Śnieżki, warto w Karpaczu zwiedzić Karczmę Sądową z 1735 roku oraz kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Oprócz tego poleca się schronisko „Samotnia”, dawny dworzec kolejowy z 1925 roku, chałupę tradycyjną czy dworek myśliwski. Skoro jednak Karpacz to miejsce, w którym często królują aktywności na zewnątrz, czy jest smog w Karpaczu?

Mapa jakości powietrza w Karpaczu

Powietrze w Karpaczu jest doskonałe i rzadko które miejsce w województwie dolnośląskim może się pochwalić takimi wynikami. W związku z tym, Główna Inspekcja Ochrony Środowiska nie utrzymuje aktywnej stałej stacji pomiaru jakości powietrza w Karpaczu, a jedynie bada zawartość dwutlenku siarki, ozonu i dwutlenku azotu w powietrzu na wysokości Śnieżki. Działająca tam stacja prowadzi pomiary w większości manualne.

Zanieczyszczenie powietrza w Karpaczu jest niewielkie. Stężenia PM10 czy PM2,5 nie przekraczają norm i są od nich dalekie. Nie występują tu alarmowe stany powietrza w Karpaczu. Jeśli chodzi o pomiary ze stacji, zarówno dwutlenek siarki (średnia dobowa roczna 2,5 ng/m3 przy normie 125), jak i dwutlenek azotu (średnia 4,0 przy normie 40 ng/m3) są zadowalające. Nie występuje tu smog typowy, a gorsza jakość powietrza jest niewiele zauważalna w okresie grzewczym.

Pomiar smogu w Karpaczu

Stan powietrza w Karpaczu jest więcej niż dobry przez cały rok. To jedno z niewielu miejsc, w którym nie ma potrzeby wprowadzenia dodatkowych regulacji czy projektów mających na celu ograniczenie emisji szkodliwych substancji. Dodatkowo w 2012 roku przeprowadzono remont, zamieniając ruchliwą ulicę w centrum na deptak i wyprowadzając samochody z miasta, co dodatkowo przyczyniło się do poprawy sytuacji w kontekście jakości powietrza w Karpaczu. Warto zatem wybrać to miejsce na wypoczynek i na co dzień.

Sprawdź stan powietrza w pozostałych miastach