GoodAir

Smog Borsukowizna - mapa, dziś, pomiar

Legenda Bardzo dobry Dobry Dostateczny Umiarkowany Zły Bardzo Zły Brak indeksu

Jakość powietrza Borsukowizna - mapa, dziś, pomiar

Badanie stanu powietrza w Borsukowiźnie nie jest trudne. Wiejski klimat i najbardziej zalesione tereny kraju sprawiają, że wiele osób nie martwi się o smog właśnie w tym miejscu. Być może słusznie, dlatego tym lepiej odwiedzić nie tylko tę wieś, która może być bazą wypadową do Białegostoku – zdecydowanie bardziej zanieczyszczonego – ale także okoliczne piękno przyrody. Co może zaoferować Borsukowizna?

Jest to osada leżąca bardzo blisko Białegostoku, a więc będąca jego zapleczem. Uznano, że będzie to miejsce idealne, by zmierzyć jakość życia w kontekście smogu w naturalnych warunkach wiejskich. Borsukowizna nie wyróżnia się niczym szczególnym. Jest niezwykle mała i urokliwa, podobnie jak wiele innych wsi na białostocczyźnie. Warto ją jednak odwiedzić, by zaznać trochę spokoju oraz przyjemności z obcowania z naturą. A gdy to już się znudzi, zawsze można wybrać się do okolicznych miast, w tym stolicy województwa. Tylko jaka jest jakość powietrza w Borsukowiźnie?

Mapa jakości powietrza w Borsukowiźnie

We wsi znajduje się jedyna stacja Głównej Inspekcji Ochrony Środowiska, która charakteryzuje się tzw. tłem wiejskim, a więc monitoruje zanieczyszczenia powietrza w Borsukowiźnie oraz wiejskich terenach, w których trudniej spotkać tzw. niską emisję, która pochodzi od gospodarstw domowych, w których pali się niewłaściwie lub niewłaściwym paliwem. Dlatego bada się tu między innymi dwutlenki azotu, tlenki azotu, poziom ozonu oraz dwutlenku siarki. Jednak od jakiegoś czasu można także zmierzyć stężenie pyłów zawieszonych PM10 oraz PM2,5, które obecnie są uznawane za najbardziej szkodliwe dla zdrowia człowieka.

Jaka jest zatem jakość powietrza w Borsukowiźnie? Poziom badany ze względu na roślinność, a więc tlenków azotu, wyniosła w średniorocznej dobowej 4,1 ug/m3. Norma dla tego związku to aż 30 ug/m3. Wynik jest więc doskonały, choć dziennie zdarzało się, że osiągano wynik powyżej 50 ug/m3. Podobnie jest z ozonem, którego było średnio rocznie 50 ug/m3, a norma dopuszcza nawet do 120 ug/m3. Najwyższy dzienny wynik to 143 ug/m3. Dysponujemy także tegorocznymi średnimi dla niskiej emisji. Smog w Borsukowiźnie nie jest typowo londyński, ale stężenie PM10 wynosi jak na razie 17,7 ug/m3, choć jednego dnia wyniosło nawet 150 ug/m3. Z kolei PM2,5 określono w tym roku jako 12,7, gdy norma wynosi 25 ug/m3 do 2020 i 20 ug/m3 od 2020 roku. Dzienne maksimum w tym roku wyniosło zaś 70 ug/m3, więc było zdecydowanie powyżej normy. Tak czy inaczej poziom życia pod względem powietrza jest wysoki.

Pomiar smogu w Borsukowiźnie

Nie ma zatem aż takiego zdziwienia faktem, że władze województwa nie podjęły jeszcze żadnych uchwał antysmogowych ani też nie postanowiły wdrożyć żadnych prac na ten temat. Kilka lat temu odbyła się za to konferencja o smogu na Podlasiu, w której mówiono o konieczności uważania na ustalanie wartości pomiarowych w naszym kraju. Jednak stan powietrza w Borsukowiźnie, w jedynej stacji GIOŚ z tłem wiejskim jest naprawdę wysoki. To doskonałe wyniki niemalże w każdym aspekcie, choć może okaże się, że na koniec roku będzie gorzej z niską emisją. Badania nad pyłami PM10 oraz PM2,5 nadal trwają.

Z kolei województwo już zaplanowało kolejne wydatki na udoskonalanie wydawania pieniędzy na redukcję niskiej emisji poprzez wprowadzenie ekologicznych rozwiązań pozyskiwania energii. Ma to sprawić, że Podlasie dalej będzie zielonymi płucami Polski i nie dosięgnie ich problem smogu. Jak będzie? Przekonamy się. Jedno jest pewne, na dziś nie ma żadnego zagrożenia smogiem w Borsukowiźnie.

Sprawdź stan powietrza w pozostałych miastach