Opole – jedno z najstarszych miast w naszym kraju, położone na Nizinie Ślaskiej. Historyczne miasto z piękną Starówką. Bezapelacyjną wizytówką miasta jest Festiwal Piosenki Polskiej. Co warto zobaczyć w mieście? Przede wszystkim Wzgórze Uniwersytecie, nazywane Opolskim Akropolem, Wenecję Opolską (rząd kamieniczek odbijających się w wodzie) czy Kiosk Muzyczny, gdzie można posłuchać utworów artystów znajdujących się w pobliskiej Alei Gwiazd Festiwalu Polskiej Piosenki. A dla spragnionych kontaktu z naturą warto polecić Wyspę Bolko i znajdujący się na niej Ogród Zoologiczny, w którym można zobaczyć jedyne w naszym kraju uchatki kalifornijskie.
Mieszkasz w Opolu, a może planujesz wypad z przyjaciółmi do tego miasta? Nie zapomnij zapoznać się ze stanem zanieczyszczeń powietrza. Szukasz informacji na temat: stan powietrza Opole, smog Opole, zanieczyszczenie powietrza Opole? Przygotowaliśmy najważniejsze informacje.
Stan powietrza w Opolu pozostawia wiele do życzenia, szczególnie ze względu na zanieczyszczenie pyłami PM 10 i PM 2,5. Główne źródło smogu w mieście to niska emisja powstająca w domkach jednorodzinnych, opalanych węglem złej jakości i śmieciami. Wiosną w Opolu występuje smog typu kalifornijskiego, wynikający z pylenia wtórnego. Ciepłe zimowe miesiące i wiosna bez deszczu powodują unoszenie się pyłów, które wznoszone są do powietrza np. przez transport samochodowy. Wynika także z prac drogowych prowadzonych w nieumiejętny sposób.
Smog w Opolu? Zastanawiasz się, czy w aglomeracji działają stacje pomiaru poziomu zanieczyszczeń? Oczywiście, że tak, m.in. przy ulicy Armii Krajowej i Koszyka. Rekordowy poziom smogu w stolicy województwa opolskiego odnotowano wielokrotnie. Na przykład 11 lutego 2018 roku stężenie pyłów PM 10 wynosiło 177 µg/m3. Przy takim ich poziomie mieszkańcy wdychają tyle rakotwórczego benzo[a]pirenu, co przy wypaleniu 218,4 papierosów w jeden dzień.
Organizacje pozarządowe działające w mieście podejmują próby nagłośnienia stanu zanieczyszczenia powietrza. Opolski Alarm Smogowy przygotował pamiątkę Air From Opole, przez co chce zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza. W Opolu od 1 listopada 2017 roku obowiązuje Uchwała antysmogowa. Ponadto w ramach „Programu czyste powietrze – oddech dla Opola” mieszkańcy mogą ubiegać się o dotację na wymianę pieców na urządzenia ekologiczne, nowszej generacji. Funkcjonariusze straży miejskiej przeprowadzają systematyczne kontrole w gospodarstwach domowych związane z materiałami wykorzystywanymi do palenia w piecach. Ekolodzy i aktywiści (np.działający w Koalicji na rzecz Czystego Powietrza w Opolu) prowadzą działania, które mają podnieść świadomość mieszkańców dotyczącą szkodliwości smogu. Działania te są nadal niewystarczające.