GoodAir

Smog Łeba- mapa, dziś, pomiar

Legenda Bardzo dobry Dobry Dostateczny Umiarkowany Zły Bardzo Zły Brak indeksu

Jakość powietrza Łeba- mapa, dziś, pomiar

Łeba ma ledwie ponad 3 tysiące mieszkańców, ale jest jednym z najpiękniejszych kurortów w kraju. Przede wszystkim ze względu na sąsiedztwo Słowińskiego Parku Narodowego oraz wydm, z których widok rozciąga się nieprawdopodobny. Jednak Łeba musi zadbać także o mieszkańców i turystów pod kątem smogu w Łebie. Czy jest i czy sprawia problem?

Jednak zanim o powietrzu i jego zanieczyszczeniach, warto powiedzieć sobie, co jeszcze jest ciekawego w tym miejscu obok wydm. Przede wszystkim jest to historia, ale walory przyrodnicze wysuwają się tu na plan pierwszy. Łeba mogła powstać, bowiem jeziora Sarbsko i Łebsko się oddzieliły. Powstał w ten sposób doskonały teren, by móc się osiedlić, łowić ryby i żyć. Następnie Łeba zaczęła się powoli rozwijać jako wieś. Wiemy także, że w XVI wieku miejscowość została niemalże doszczętnie zniszczona przez szalejący Bałtyk. Kolejne zmiany pogodowe sprawiły, że mieszkańcy wynieśli się na drugą stronę Łeby.

W XVII wieku tereny Łeby należały do Brandenburgii, a następnie do Prus. Zaczęto rozwijać port, uregulowano rzekę. W grudniu 1912 roku miało tu miejsce trzęsienie ziemi. Jednak nie dokonało ono zniszczeń, podobnie jak wojny. Po wojnie, już w Polsce, Łeba zaczęła się rozwijać turystycznie i stała się chętnie odwiedzanym uzdrowiskiem. Dziś to jedno z najciekawiej położonych uzdrowisk nad Bałtykiem, choć nieodwiedzane aż tak chętnie, prawdopodobnie z powodu trudnego dojazdu do Łeby.

Co zobaczyć w tym mieście? Przede wszystkim ruchome wydmy wraz z jeziorami Łebsko oraz Gardno. Widok jeziora oddzielonego od morza tylko drobnym pasem lądu jest nie do opisania. Słowiński Park Narodowy to przepiękne tereny, podczas gdy w Łebie można zobaczyć także nietypową, schludną zabudowę, ciekawie wyglądający port oraz muzeum motyli, które jest czynne cały rok. Tylko jaki jest stan powietrza w Łebie?

Mapa jakości powietrza w Łebie

Miasto to jest monitorowane na tle nadmorskim. Jako położone tuż nad morzem, wyniki powinny być jeszcze lepsze niż w wielu innych miejscach kraju. Nad monitorowanie czuwa stacja Głównej Inspekcji Ochrony Środowiska przy ulicy Rąbka. Pozwala ona na zbadanie zanieczyszczenia powietrza w Łebie pod kątem dwutlenku azotu, dwutlenku siarki oraz ozonu.

Jak wyglądają wyniki? Stan powietrza w Łebie jest dobry. Poziom dwutlenku siarki w średniorocznej dobowej wyniósł w 2018 roku ledwie 1,3 ug/m3. Norma dopuszcza stężenie nawet do 120 ug/m3. Z kolei poziom ozonu wyniósł w roku 2018 64,1 ug/m3, a norma dzienna dopuszcza nawet do 120 ug/m3, co pokazuje, że jakość powietrza w Łebie jest na dobrym poziomie.

Pomiar smogu w Łebie

Łeba leży w jednym z czystszych województw, jeśli chodzi o stan powietrza, czyli w województwie pomorskim. Dlatego warto zauważyć, że brak w tym miejscu uchwały antysmogowej nie jest aż tak ważny w tym momencie. Dużym plusem jest jednak fakt, że władze wojewódzkie dostrzegają problem, bowiem na poprawę jakości powietrza w Łebie w przygotowaniu są konkretne regulacje. Mają one być wprowadzone w całym województwie i zacząć obowiązywać już w niedalekiej przyszłości.

Jednocześnie warto zwrócić uwagę, że do walki ze smogiem w Łebie oraz wielu innych miastach włączają się władze lokalne. To sprawia, że trwające konsultacje społeczne zostaną szybko zakończone i w ciągu najbliższych miesięcy nastąpi ujawnienie nowych przepisów i walka z zanieczyszczeniem powietrza w województwie pomorskim zacznie się na dobre. Tak czy inaczej jest to i tak jedno z najbardziej komfortowych do mieszkania województw, w którym problemy występują raczej lokalnie.

Sprawdź stan powietrza w pozostałych miastach