Sopot to miasto znane i chętnie odwiedzane przez turystów. Należy do Trójmiasta i leży nad Zatoką Gdańską w województwie pomorskim. Jest miastem niezwykle chętnie wymienianym, gdy przychodzi do polecenia miejscowości turystycznej na wczasy nad polskim morzem. Tylko czy rzeczywiście stan powietrza w Sopocie jest tak dobry, by bez przeszkód tu przyjeżdżać?
Zanim do tego przejdziemy, warto dowiedzieć się co nieco, co można zobaczyć w Sopocie i skąd się Sopot w tym miejscy wziął. Jest najmniejszym miastem z prezydentem i najmniejszym miastem na prawach powiatu. Już od VIII wieku istnieje tu osadnictwo, a zobaczyć to można w grodzisku w Sopocie, gdzie został zrekonstruowany. Pierwsza wzmianka pochodzi z końca XIII wieku, gdyż była to wieś opactwa cystersów w Oliwie. Tak funkcjonowało to dziś miasto przez kilka wieków.
Przynależność do Pomorza Gdańskiego sprawiła, że nie zawsze znajdował się on w granicach Polski. W 1798 roku, a więc już po rozbiorach, skonstruowano tu za to pierwszy dom letniskowy. Kąpielisko zaś pojawiło się w 1819 roku. Miasto następnie się rozwijało, wzniesiono Dom Zdrojowy i doprowadzono kolej. Dopiero w 1901 roku Sopot, dekretem władz cesarskich, otrzymała prawa miejskie. W 1920 roku wyłączono Sopot z powiatu wejherowskiego i włączono do Wolnego Miasta Gdańska. Następnie znalazło się ono w granicach III Rzeszy.
Wyzwolenie Sopotu miało miejsce w marcu 1945 roku. Następnie Sopot został wcielony do Polski, a ludność niemiecka wysiedlona. Dziś Sopot to znany kurort, do którego przyjeżdża się między innymi dla klasycystycznych willi czy najdłuższego molo na świecie wykonanego z drewna. Sopot dysponuje także wieloma klubami i pubami, a nocą zamienia się w miejsce do zabawy. Przede wszystkim jednak jest kurortem i uzdrowiskiem. Tylko czy jakość powietrza w Sopocie jest właściwa?
W mieście można znaleźć jedną stację Głównej Inspekcji Ochrony Środowiska. Jest ona umiejscowiona przy ulicy Bitwy pod Płowcami i bada takie związki i zanieczyszczenia powietrza w Sopocie jak: tlenki azotu, tlenek węgla, dwutlenek siarki czy pył zawieszony PM10. Dzięki temu wiadomo dokładnie, czy jest smog w Sopocie i jaki jest poziom zanieczyszczenia powietrza.
Wyniki są dość dobre. Jeśli chodzi o pył zawieszony PM10, który pojawia się przede wszystkim w wyniku tzw. niskiej emisji, czyli działania gospodarstw miejskich, to średnia dobowa z 2018 roku wyniosła 21,5 ug/m3, przy normie dopuszczalnej 40 ug/m3. Zatem był to dobry wynik. Dzienne przekroczenie może sięgać 50 ug/m3, podczas gdy najwyższa dzienna średnia wyniosła 198,4 ug/m3. Nie było jednak takich dni wiele. Jakość powietrza w Sopocie pod kątem roślinności to także tlenek azotu. Jego stężenie wyniosło w 2018 roku 20,4 ug/m3, a norma dopuszcza 30 ug/m3.
Sopot leży nad morzem, jest także położony w województwie, które ma stosunkowo dobre wyniki, jeśli chodzi o smog. Potwierdzają to analizy, które mówią, że smog w Sopocie jest dość ograniczony i raczej lokalny. Nie oznacza to jednak, że nie ma problemów i powietrze jest całkowicie czyste. Do przekroczenia norm jest jednak bardzo daleko.
Tym niemniej władze wojewódzkie pracują obecnie nad nową uchwałą antysmogową. Wciąż nie wiadomo, jaki będzie miała kształt i jak będzie wyglądał stan powietrza w Sopocie po jej wprowadzeniu, jednak już same prace pokazują, że dostrzegany jest problem i podejmowane są próby radzenia sobie ze zmieniającym się światem.