GoodAir

Smog Grudziądz - mapa, dziś, pomiar

Legenda Bardzo dobry Dobry Dostateczny Umiarkowany Zły Bardzo Zły Brak indeksu

Jakość powietrza Grudziądz - mapa, dziś, pomiar

Grudziądz – miasto w województwie kujawsko-pomorskim, położone nad prawym brzegiem Wisły. W dawnych czasach miasto było dobrze działającym ośrodkiem handlu zbożem, co do dzisiaj można podziwiać w postaci spichrzów rozciągających się wzdłuż Błoni Nadwiślańskich. W mieście koniecznie trzeba zobaczyć barokowy zespół podklasztorny Benedyktynek, pozostałości zamku Krzyżackiego z XIII wieku znajdujące się na Wzgórzu Zamkowym oraz przepiękne kamienice na Starym Rynku. Ponadto w mieście są liczne piesze szlaki turystyczne, ale także szlaki wodne i międzynarodowe drogi rowerowe.

Stan powietrza w Grudziądzu ma duże znaczenie dla rozwoju tego miasta. Jest to dość niefortunnie ulokowane miasto z niemalże 100 tysiącami mieszkańców, które o palmę pierwszeństwa rywalizuje z Toruniem, Bydgoszczą oraz Włocławkiem i Inowrocławiem. To sprawia, że jego rozwój jest dość ukrócony i nieco przyhamowany.

Zastanawiasz się nad odwiedzeniem Grudziądza, a może to Twoje rodzinne miasto? Koniecznie zapoznaj się z poziomem zanieczyszczeń powietrza. Szukasz informacji na temat: stan powietrza Grudziądz, smog Grudziądz, zanieczyszczenie powietrza Grudziądz? U nas znajdziesz najważniejsze informacje.

Mapa jakości powietrza w Grudziądzu

Miasto posiada dwie stacje Głównej Inspekcji Ochrony Środowiska. Jedna działająca tylko na tlenkach azotu, siarki oraz węgla, a także poziomie ozonu w powietrzu mieści się przy ulicy Piłsudskiego. Druga z szerszym spektrum badań przy ulicy Sienkiewicza. Smog w Grudziądzu jest więc badany na bieżąco. Zanieczyszczenia powietrza w Grudziądzu występują dość powszechnie. Poziom jest nieco podwyższony w okresie sezonu grzewczego i zdarzają się stany alarmowe. W całym 2018 roku było ich 88 oraz 82 dla dwóch stacji. To zdecydowane przekroczenie normy – do 35 alarmów rocznych.

Działanie złej jakości powietrza w Grudziądzu widać także na przykładzie wyników średnich pomiarów benzo(a)pirenu oraz pyłów zawieszonych PM10. W przypadku tego pierwszego związku jego poziom oscyluje wokół bezpiecznej normy 5 ng/m3 i wynosi 4,7 ng/m3. Z kolei w przypadku pyłów zawieszonych PM10 ich ogólne stężenie wynosi 36,4 ng/m3 i jest o 13,6 ng/m3 niższe niż dopuszczalna norma.

Pomiar smogu w Grudziądzu

Szukając rodzaju smogu w Grudziądzu, trzeba zwrócić uwagę na niską emisję. Zwłaszcza wysoki poziom benzo(a)pirenu wskazuje na problemy z gospodarstwami domowymi. To oznacza, że w mieście pojawia się smog londyński, charakterystyczny dla miejskiej zabudowy w okresie grzewczym – między październikiem a marcem. To pokazuje, że walka o czyste powietrze i dobry stan powietrza w Grudziądzu musi być podjęta szybko i zdecydowanie.

Zanieczyszczenie powietrza w Grudziądzu mierzone jest w kilku stacjach pomiaru, m.in. przy ulicy Sienkiewicza i Piłsudzkiego. Rekordowe stężenie smogu w mieście pojawiło się wiele razy. Przykładowo 21 stycznia 2018 roku norma szkodliwego pyłu PM 10 została przekroczona o 500%. Przy takim ich poziomie człowiek wdycha tyle szkodliwego benzo[a]pirenu, co przy wypaleniu około 650 papierosów w jeden dzień.

Walka miasta ze smogiem koncentruje się na likwidacji pieców na paliwa stałe. Ponadto ekopatrole straży miejskiej regularnie kontrolują czym mieszkańcy palą w piecach. Niejednokrotnie ujawniono palenie szkodliwych materiałów, takich jak rolki PCV, meble, kable czy plastik. Funkcjonariusze mają do dyspozycji zakupiony specjalny samochód do kontroli pieców. Do walki z zanieczyszczeniem powietrza przyłącza się także Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami dokonujące wymiany pieców kaflowych na centralne ogrzewanie. W 2018 roku takie inwestycje przewidziane są w 10 kamienicach, zwłaszcza na Starówce. W mieście organizowane są również debaty na temat najlepszych sposobów walki ze smogiem, mające za zadanie podnoszenie świadomości ekologicznej mieszkańców.

Sprawdź stan powietrza w pozostałych miastach