GoodAir

Smog Kalisz - mapa, dziś, pomiar

Legenda Bardzo dobry Dobry Dostateczny Umiarkowany Zły Bardzo Zły Brak indeksu

Jakość powietrza Kalisz - mapa, dziś, pomiar

Kalisz – jedno z najstarszych polskich miast, liczy około 1800 lat. Od jednej z jego dzielnic – Szczypiornej – pochodzi potoczna nazwa piłki ręcznej, używana do dzisiaj. W mieście warto zobaczyć wspaniały Ratusz pochodzący z XV wieku oraz gotycką Katedrę pod wezwaniem św. Mikołaja z Miry z XII wieku. Polecany jest także spacer po najstarszym polskim parku miejskim. Trzeba także zobaczyć Most Kamienny będący najstarszą tego typu budowlą w Polsce. Nie można pominąć także wizyty w Muzeum im. G. J. Osiakowskich, Rezerwacie Archeologicznym Zawodzie oraz Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z sanktuarium św. Józefa, nazywanych polskim Nazaretem.

Zastanawiasz się nad odwiedzeniem tej malowniczej aglomeracji? Nie zapomnij zapoznać się z aktualną jakością powietrza. Szukasz informacji na temat: stan powietrza Kalisz, smog Kalisz, zanieczyszczenie powietrza Kalisz? U nas znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.

Mapa jakości powietrza w Kaliszu

Stan powietrza w Kaliszu nie należy do najlepszych. W powietrzu znajduje się dużo szkodliwych pyłów PM 10 i PM 2,5. Źródłem smogu są nie tylko gospodarstwa domowe spalające węgiel niskiej jakości i śmieci, ale także transport samochodowy.

Zastanawiasz się, czy w Kaliszu mierzony jest stan zanieczyszczenia powietrza? Naturalnie, istnieje kilka stacji pomiaru znajdujących się m.in.: przy ulicy Hanki Sawickiej. Rekordowy poziom smogu w Kaliszu odnotowano kilkukrotnie. 22 grudnia 2016 roku dobowe dopuszczalne stężenie pyłu PM 10 było przekroczone trzykrotnie. Z kolei 8 lutego 2018 roku koncentracja pyłu PM 10 wynosiła 100 µg/m3. Przy takim ich stężeniu człowiek wdycha tyle niebezpiecznego benzo[a]pirenu, co przy wypaleniu 123,4 papierosów w jeden dzień.

Pomiar smogu w Kaliszu

Władze miasta podejmują działania, które mają przynieść likwidację problemu związanego ze smogiem. W Kaliszu o dofinansowanie wymiany pieca na ekologiczny mogą starać się nie tylko właściciele pojedynczych mieszkań czy domów, ale także zarządcy i wspólnoty mieszkaniowe chcące wymienić ogrzewanie w całym budynku. Dotacja wynosi 80% inwestycji. Ponadto kaliski ekopatrol straży miejskiej podejmuje coraz więcej kontroli tego, czym mieszkańcy palą w piecach. Okazuje się, że świadomość ekologiczna jest niska, a w piecach palone są folie, tworzywo sztuczne, plastik, odzież, resztki jedzenia, kolorowe gazety, a nawet drewno pomalowane lakierami czy farbą. Z tego względu konieczne są działania, które poprawią wiedzę mieszkańców na temat szkodliwości smogu. Ponadto warto dodać, że Kalisz, jako jedna z 33 miejscowości, znalazł się na mapie rządowego programu SmogStop.

Sprawdź stan powietrza w pozostałych miastach