GoodAir

Smog Zawiercie - mapa, dziś, pomiar

Legenda Bardzo dobry Dobry Dostateczny Umiarkowany Zły Bardzo Zły Brak indeksu

Jakość powietrza Zawiercie - mapa, dziś, pomiar

Zawiercie jest miastem położonym w województwie śląskim. Nazwa miejscowości pochodzi od wyrażenia przyimkowego za Wartą, czyli miasto leżące za rzeką Wartą. Miasto powstało na skutek urbanizacji, czyli połączeniu kilku miejscowości w jedną. Zawiercie na przestrzeni wieków bardzo dobrze się rozwijało. Miasto było jednym z głównych szlaków handlowych z Krakowa do Poznania. W późniejszych czasach rozwój Zawiercia zawdzięcza się Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej oraz budowie dróg. Podczas II wojny światowej miasto zostało wcielone do III Rzeszy Niemieckiej i nazwane “Warthenau”. Po zniszczeniach spowodowanych II wojną światową w 1945 roku następuje ponowny rozwój Zawiercia. Fabryki “Poręba” i “Ferrum” rozpoczynają produkcję. Następnie zostaje uruchomiona Huta Szkła oraz Huta Zawiercie.
Bogata historia pozostawiła po sobie także wspaniałe pamiątki w postaci zabytków, które do dziś można podziwiać. Będąc w Zawierciu warto zwiedzić: neogotycką bazylikę kolegiacką pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, Hutę Szkła oraz Pałacyk Stanisława Szymańskiego z przełomu XIX w. i XX w.
Zamierzasz w najbliższym czasie zwiedzić Zawiercie lub jesteś jego mieszkańcem? Chcesz wiedzieć jaki jest stan powietrza w Zawarciu? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy pakiet najważniejszych informacji o stanie powietrza i smogu w tym mieście.

Mapa jakości powietrza w Zawierciu

Poziom smogu mierzony jest za pomocą stacji pomiarowych. Zawiercie posiada jedną taką stację, która obecnie znajduje się na ulicy K.I. Gałczyńskiego. Największy problem miasto ma ze stężeniem pyłu PM10 . Jego średnioroczny pomiar mieści się w granicach 35-45 μg/m³ przy dopuszczalnej normie 40 μg/m³. Problem nasila się w okresie zimowym kiedy to pali się w piecach złej jakości węglem, drewnem czy śmieciami. Pył PM10 jest bardzo niebezpieczny dla ludzkiego organizmu. Jego nadmierna ilość może powodować schorzenia układu oddechowego.

Pomiar smogu w Zawierciu

Czy smog występuje w Zawierciu? Czy w Zawierciu są podejmowane działania antysmogowe ?
Smog jest już problemem niemal każdej miejscowości w Polsce. Władze miasta widząc nasilający się problem postanowiły wdrożyć działania antysmogowe . Na terenie miasta pojawiło się 10 czujników jakości powietrza informujących mieszkańców o stężeniu pyłów PM2,5 i PM10. Dodatkowo Zawiercie postanowiło przystąpić do projektu “Budowa instalacji odnawialnych źródeł energii w podregionie sosnowieckim”. W samej gminie Zawiercie zostanie zamontowanych prawie 1000 instalacji odnawialnych źródeł energii. Aby jeszcze bardziej uświadomić ludzi o niebezpieczeństwie jakie niesie za sobą zanieczyszczone powietrze zorganizowano profilaktyczną akcję “Spalając śmieci, zatruwasz siebie i dzieci”. Dla mieszkańców Zawiercia zorganizowano specjalne warsztaty, na których poruszono tematy dotyczące szkodliwości palenia śmieci w piecu.

Sprawdź stan powietrza w pozostałych miastach