GoodAir

Smog Wadowice - mapa, dziś, pomiar

Legenda Bardzo dobry Dobry Dostateczny Umiarkowany Zły Bardzo Zły Brak indeksu

Jakość powietrza Wadowice - mapa, dziś, pomiar

Wadowice – miasto w województwie małopolskim, położone nad rzeką Skawą, u samych stóp Beskidu Małego. Małe miasteczko znane w całym kraju i na świecie za sprawą papieża Jana Pawła II, który urodził się tu i spędził dzieciństwo oraz swoja młodość. To miejsce atrakcyjne zarówno dla pielgrzymów, jak i miłośników górskich szlaków. W mieście koniecznie trzeba zobaczyć Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II oraz znajdujące się w nim muzeum biograficzne, Kościół św. Piotra Apostola, klasycystyczny dwór Mikołaj oraz koszary XII Pułku Piechoty z XIX wieku. Będąc w tej okolicy grzechem jest niespróbowanie słynnych papieskich kremówek. Wadowice są także punktem startowym pieszego szlaku turystycznego im. Czesława Panczakiewicza oraz czarnego, żółtego i zielonego szlaku. Z miasta można także wyruszyć śladami górskich wędrówek Papieża Polaka i skierować się w stronę Leskowca- jednego z ulubionych szczytów młodego Karola Wojtyły.

Mieszkasz w Wadowicach, a może planujesz wycieczkę do tego miasta? Nie zapomnij zapoznać się z poziomem zanieczyszczeń powietrza. Szukasz informacji na temat: stan powietrza Wadowice, smog Wadowice, zanieczyszczenie powietrza Wadowice? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy najpotrzebniejsze informacje.

Mapa jakości powietrza w Wadowicach

Stan powietrza w Wadowicach nie należy do najlepszych. Miasto zanieczyszczone jest niebezpiecznymi pyłami PM 10 i PM 2,5. Ich główne źródła to niska emisja pochodząca z gospodarstw domowych, a powstająca na skutek spalania paliw stałych.

Pomiar smogu w Wadowicach

Czy w mieście nad Skawą mierzony jest stan zanieczyszczenia powietrza? W 2015 roku została zlikwidowana stacja monitoringu jakości powietrza i dopiero w styczniu 2017 roku, po dwuletniej przerwie w pomiarach, stanęła kolejna na wadowickim rynku. Podczas półrocznego działania stacji odnotowano aż 50 dni z przekroczoną normą stężenia smogu. Rekordową koncentrację smogu odnotowano w Wadowicach kilkukrotnie. Przykładowo 23.01.2017 poziom pyłu PM 10 osiągnął wartość 412 µg/m3. Z kolei dzień później, 24 stycznia 2017 roku, jego stężenie wynosiło 854 µg/m3, co oznacza ponad 17-krotne przekroczenie dopuszczalnej normy. Przy takiej koncentracji pyłów mieszkaniec miasta wdycha tyle benzo[a]pirenu, co przy wypaleniu 1053,8 papierosów w jeden dzień.

Główne działania miasta związane z walką z zanieczyszczeniami powietrza koncentrują się na: dotacjach do ekologicznych pieców, kontrolach i edukacji ekologicznej. W Wadowicach, podobnie jak na terenie całego województwa, obowiązuje Uchwała antysmogowa dla małopolski. Przede wszystkim ogranicza ona powstawanie nowych źródeł zanieczyszczeń. Mieszkańcy Wadowic mogą ubiegać się o dofinansowanie wymiany pieca na ekologiczny system grzewczy. Ponadto w mieście, na budynkach użyteczności publicznej, zainstalowano tablice pokazujące aktualny stan jakości powietrza. Trzeba dodać, że w ośrodku turystyczno-wypoczynkowym, jakim są Wadowice, walka ze smogiem powinna być priorytetem.

Sprawdź stan powietrza w pozostałych miastach