GoodAir

Smog Olkusz - mapa, dziś, pomiar

Legenda Bardzo dobry Dobry Dostateczny Umiarkowany Zły Bardzo Zły Brak indeksu

Jakość powietrza Olkusz- mapa, dziś, pomiar

Olkusz to miasto położone w województwie małopolskim nad rzeką Babą. W dawnych czasach miejscowość słynęła z górnictwa, ze względu na płytko położone pokłady srebra. W 1579 roku uruchomiono mennicę królewską, w której bito głównie talary i szelągi. Dramatyczne wydarzenia w mieście nastąpiły podczas potopu szwedzkiego kiedy okulscy gwarkowie zostali zabrani przez Szwedów do wykonywania podkopów pod klasztor na Jasnej Górze, gdzie wszyscy zginęli. Przez Olkusz także kilkakrotnie przetaczały się pożary, który zniszczyły większość miasta. Miejscowość podczas II wojny światowej zostało przydzielone do III Rzeszy. Na terenie Olkusza utworzono także getto żydowskie.
Ponowny rozwój miasta datuje się na lata 60. Zaczęto wtedy budowę kopalni “Olkusz”, rozbudowano także fabrykę naczyń oraz wytwórnię wentylatorów. Dynamiczny wzrost gospodarczy sprawił, że liczba mieszkańców gwałtownie wzrosła z 10 000 do 40 000. Olkusz w swoim dobytku posiada także wspaniałe zabytki, które warto zobaczyć. Są to między innymi: Bazylika św. Andrzeja, Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej oraz Baszta wraz z odrestaurowanym fragmentem muru obronnego. Popularnym miejscem w Olkuszu jest także kopiec Kościuszki znajdujący się na ulicy Sławkowskiej.
Mieszkasz w Olkuszu lub planujesz odwiedzić to miasto? Interesuje Cię jaka jest jakość powietrza w Olkuszu? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy trochę informacji o stanie i jakości powietrza w Olkuszu.

Mapa jakości powietrza w Olkuszu

Jakość powietrza w Olkuszu mierzona jest przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Specjalna stacja pomiarowa mieści się na ulicy Cegielnianej. Urządzenie mierzy głównie stężenie pyłu PM10 oraz benzo(a)piren. Wynik średniorocznego stężenia pyłu zawieszonegoPM10 wynosi 25-30 μg/m³ przy dopuszczalnej normie 40 μg/m³. Wyniki wskazują na dobrą jakość powietrza w Olkuszu. Należy jednak pamiętać, że rozwój przemysłu w Olkuszu niekorzystnie wpłynął na środowisko naturalne.

Pomiar smogu w Olkuszu

Czy w Olkuszu występuje smog?
Smog w sezonie jesienno-zimowym występuje prawie w każdej Polskiej miejscowości. Niestety to także dotyczy Olkusza. Palenie w piecach i kominkach złej jakości paliwem przyczynia się do niskiej emisji, która jest główną przyczyną smogu. Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął uchwałę antysmogową , która ma obowiązywać w całym województwie. Zabrania ona spalania drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20%, a także wyposażenie domowych kominków w urządzenia redukujące emisję zanieczyszczeń. Do końca 2020 roku obowiązuje całkowita wymiana piecy, które nie spełniają ustalonych w ustawie wytycznych. Dodatkowo przewidziane są działania kontrolne. Straż miejska dokonuje patroli i sprawdza czym palą w piecach mieszkańcy Olkusza. Za nieprzestrzeganie uchwały antysmogowej przewidziane są surowe kary.

Sprawdź stan powietrza w pozostałych miastach