GoodAir

Smog Lądek-Zdrój- mapa, dziś, pomiar

Legenda Bardzo dobry Dobry Dostateczny Umiarkowany Zły Bardzo Zły Brak indeksu

Jakość powietrza Lądek-Zdrój- mapa, dziś, pomiar

Lądek-Zdrój swego czasu stał się popularną miejscowością ze względu na swój „udział” w filmie Miś, gdzie przekonywano, że nie ma takiego miasta jak Londyn. Za to Lądek-Zdrój jest! Tak też zostało i dziś angielski Londyn jest pieszczotliwie nazywany „lądkiem”. Jednak prawdziwy Lądek-Zdrój leży na granicy polsko-czeskiej, w województwie dolnośląskim, w Sudetach Wschodnich. To kurort narciarski i uzdrowiskowy. Dlatego jakość powietrza w Lądku-Zdroju jest bardzo ważny.

Historia tego miasta zaczyna się w 1282 roku, gdy otrzymało ono prawa miejsce z rąk księcia wrocławskiego Henryka Probusa. Do dziś pozostaje jednym z najbardziej znanych i najbardziej uznanych polskich uzdrowisk. Z tej funkcjo Lądek znany był już w XV wieku. Jednak istnieją dane historyczne, które mówią, że już w 1241 roku istniały tu urządzenia kąpielowe, które zniszczył najazd Mongołów po bitwie pod Legnicą.

Lądek-Zdrój nie znajdował się w jednych rękach. Przez wiele lat należał do państwa czeskiego oraz austriackiego, aby w 1871 roku przejść we władanie niemieckie. W tamtejszym języku nazwa tego kurortu uzdrowiskowego brzmiała Bad Landeck. W czasie wojen – czy to I wojny światowej, czy II wojny światowej – miasto nie ucierpiało, a głównym wpływ miało na to położenie, które jest wybitnie trudne do szturmowania. Zajęte zostało przez niewielki oddział zwiadowców Armii Czerwonej, a potem oddane w ręce polskie.

Pierwszym polskim burmistrzem został Stanisław Latos, a wraz z nim w mieście pojawili się Polacy. Wysiedlono Niemców i od 1946 roku Lądek-Zdrój stał się miastem typowo polskim. W latach 1945-1953 oraz od 1956 do 1991 istniało tu specjalne sanatorium Armii Radzieckiej. Okres powojenny to rozkwit malowniczo położonego uzdrowiska. Sama nazwa Lądku pojawiła się w 1946 roku.

Największym zabytkiem jest ośrodek historycznego miasta. Dodatkowo warto odwiedzić także inne miejsca. Należy zwrócić uwagę na budynki takie jak kaplica św. Jerzego, barokowy kościół Narodzenia NMP oraz park centralny z XVIII wieku. Uwagę przyciągają także: zespół budynków zdrojowych w parku zdrojowym oraz neorenesansowy ratusz starego miasta z połowy XVI wieku. A czy smog w Lądku-Zdroju to poważne zagrożenie?

Mapa jakości powietrza w Lądku-Zdroju

W mieście nie badano dokładnie stanu powietrza Lądek-Zdrój. Wynika to przede wszystkim z położenia miasta oraz z faktu, że jest to uzdrowiskowa miejscowość. Jednak na fali dużych zmian w Polsce związanych z zagrożeniem smogu, w 2018 roku pojawiła się mobilna stacja Głównej Inspekcji Ochrony Środowiska. Dzięki temu doskonale zdajemy sobie sprawę co do zanieczyszczenia powietrza w Lądku-Zdroju. Na szczęście wypada ono pomyślnie.

Metodą automatyczną badano powietrze przez cały rok 2018, a sama stacja stanęła na ulicy Św. Królowej Jadwigi. Średnioroczne zanieczyszczenie pyłem zawieszonym PM2,5 wyniosło 20 ng/m3. Zanieczyszczenie pyłem PM10, w tym benzo(a)pirenem kształtowało się na poziomie średniorocznym 25 ng/m3, a więc poniżej średniej, która wynosi 40 ng/m3. To pokazuje, że jakość powietrza w Lądku-Zdroju jest problemem mniejszym niż w wielu innych miejscowościach Dolnego Śląska. Występuje on głównie w sezonie grzewczym.

Pomiar smogu w Lądku-Zdroju

Smog w Lądku-Zdroju wynika przede wszystkim z obecności klimatycznej lasów. Stężenie szkodliwych substancji jest w normie i niemalże nie notuje się tu alarmowych informacji GIOŚ. To smog londyński pojawia się momentami w ciągu roku, jednak wyniki były na tyle optymistyczne, że zaprzestano dalszego projektu monitorowania szczegółowego jakości powietrza w Lądku-Zdroju. Ekoprojekt w zastosowaniu do tego miejsca ma charakter liberalny, odnoszący się do miejscowości uzdrowiskowych.

Sprawdź stan powietrza w pozostałych miastach