Są dwa Gajewy na mapie województwa łódzkiego. Jeden z nich dba o powietrze i regularnie monitoruje jego jakość, a drugi nie odznacza się taką dbałością o ekologię. Dlatego pytania o jakość powietrza w Gajewie są dość istotne i warto na nie odpowiedzieć. Warto jednak także scharakteryzować miejsce, w którym znajduje się ta stacja.
Historia Gajewa jest dość krótka i nie zachwyca ciekawostkami. Jest to dość charakterystyczna wieś położona w województwie łódzkim, w powiecie łęczyckim. Siedzibą gminy na terenie której znajduje się Gajew jest Witonia.
Sama wieś jest niemalże wsią graniczną między województwem łódzkim a województwem wielkopolskim, choć do kujawsko-pomorskiego również nie jest daleko. Tym bardziej ciekawi fakt, że w latach peerelu Gajew należał do województwa płockiego.
Gajew posiada jeden przysiółek, jego integralną częścią jest Uwielinek. Jest to niezwykle ciekawe miejsce dla osób szukających spokoju i ciszy. W tym miejscu można odpocząć na łonie natury i zrobić sobie bazę wypadową choćby do Łodzi, Warszawy, Poznania czy Torunia, bowiem do tych miast jest stąd podobna odległość. A jaki jest stan powietrza w Gajewie?
Jeśli chodzi o poszukiwani dotyczące stacji Głównej Inspekcji Ochrony Środowiska, to w Gajewie w powiacie łęczyckim znajduje się tylko jedna. Nie ma jej za to w drugim Gajewie, z powiatu kutnowskiego, co odróżnia obie wsie. Jest to stacja badająca zanieczyszczenia powietrza w Gajewie w strefie łódzkiej i jest położona przy ujęciu wody. Bada między innymi tlenki węgla, tlenki azotu, dwutlenek siarki czy ozonu, ale także pyły zawieszone PM10 pochodzące z niskiej emisji.
I tak w kontekście wyników warto zauważyć, że smog w Gajewie pojawia się przy pyłach zawieszonych PM10. Wynik średnioroczny dobowy z 2018 roku to 31,9 ug/m3, a więc niższy od dopuszczalnej normy 40 ug/m3, ale maksymalny dobowy pomiar sięga czasami 180 ug/m3. To zły wskaźnik, który należałoby zmienić. Dla tlenków azotu norma wynosi 30 ug/m3, a średnioroczna dobowa wartość wyniosła w Gajewie niewiele ponad 13 ug/m3. Maksymalna dzienna wartość w całym roku to jednak 94,6 ug/m3. Jest więc co zmieniać w kontekście smogu.
Jeśli chodzi o smog w Gajewie nie trzeba robić wiele, choć nie jest idealnie. Jak na wieś jakość powietrza jest dość dobra, choć mogłaby się poprawić w kontekście pyłów zawieszonych PM10. Jednak wyniki w kontekście całego województwa są zadowalające. To jedna z niewielu stacji, która notuje nieprzekraczające stężenia w niemalże wszystkich parametrach, a przy tym jest stacją ujęcia wody, więc tym bardziej cieszy jakość powietrza wokół. Co się jednak tyczy sytuacji w całym województwie, wprowadzono różne zmiany w ramach tzw. uchwały antysmogowej, która ma zmienić powietrze w regionie.
Co się zmieni w Gajewie? W myśl nowych przepisów zakazane będzie korzystanie z niektórych paliw kopalnych, np. węgla brunatnego czy miału węglowego oraz złej jakości paliw stałych. Uchwała ta wprowadza także duże zmiany w kontekście piecyków i kominków, które nie tylko będą musiały zostać wyposażone w obowiązkowe filtry, ale także spełniać wszystkie wymogi ogólnopolskiego ekoprojektu. Dodatkowo stan powietrza w Gajewie ulegnie poprawie dzięki rezygnacji z użytkowania kotłów oraz pieców niskiej jakości, które nie spełniają odpowiedniej klasy norm europejskich. Do 2023 znikną te bez jakichkolwiek badań, a do 2027 w mieszkaniach i domach będą mogły pracować już tylko kotły i piece o klasie 5, najwyższej. Te działania mają sprawić, że jakość powietrza w Gajewie będzie zdecydowanie lepsza.